…Видимостта беше уникална. Имаше може би над 15 метра видимост. Още от двайстия метър имаше видимост и се виждаше всичко идеално. Отгоре я видяхме... беше разцепена на две…
Именно това „я“ и до днес е забулено в тайните и легендите пазени на 35 метра дълбочина във Варненския залив. Какво се е случило там преди 100 години и коя е подводницата разцепена на две, лежаща на дъното на морето, все още никой не може да докаже. Екип водолази на Военноморските сили на България я откриват през 2010 година и започват обследване на намерената подводница. Въпреки усилията и изпълненото с рисковани операции обследване, съмненията остават – дали това е първата българска подводница „UB18“ или някоя друга, потънала в боевете на Първата световна война?
Въпросите ни отведоха много по-далеч от дните на обследването и така една съвременната история за намерена във Варненския залив подводница се превърна в история за Първата световна война.
Събитията, представени в „Да нарушиш покоя на една подводница“, следват бойните подвизи на екипажа на „UB18” по време на Първата световна война. Но не само! В продукцията се разказва и за двамата командири Никола Тодоров и Иван Вариклечков. На фона на техните драматични лични преживявания преди 100 години, историята няколко пъти прекрачва границите на времето, за да се върне в наш дни и да представи фактите от напрегнатите проучвания на екипът водолази от Военноморска база Варна и опита им да се разплетат многобройните въпроси около откритата потънала разцепена на две подводница.
Какво се е случило с „UB18, след като в изпълнение на клаузите на Ньойския договор, бива предадена на французите след края на Първата световна?
Какво е предизвикало потъването на откритата в наши дни на дъното на Черно море разкъсана от взрив подводница?
За една и съща подводница ли става дума?
Записите са направени през лятото на 2014 година във Варна и София. Благодарение на участието на Надя Вариклечкова, снаха на контраадмирал Иван Вариклечков, и проф. Климент Хаджов, внук на лейтенант Никола Тодоров, разполагаме с историите на двамата командири на първата българска подводница, предадени през очите на потомците им.
Изказваме искрена благодарност на Капитан първи ранг Камен Кукуров, тогава командващ Военноморска база Варна, който е водил екипа водолази по време на обследването и ни даде възможност да се качим на спасителния кораб „Протео“, с който е извършено обследването на намерената подводница. Благодарим за съдействието и на Министерство на отбраната.
За обследването на намерената във Варненския залив подводница разказват водолазите от Военноморските сили на България: капитан трети ранг Боян Добрев, капитан-лейтенант Илия Стойчев, главен старшина Димитър Македонски, матрос Андрей Мутафов, матрос Ивайло Иванов, капитан първи ранг Георги Георгиев и експертите капитан първи ранг от резерва Васил Кръстев и капитан първи ранг от резерва Станко Станков.
Автентична и с историческа ценност е и музиката на фичъра. Композициите на китара „Валс на младостта“ и „Романс на моята мила“ са създадени и изпълнени в Англия малко преди началото на Първата световна война от военния пилот и началник на Аеропланната група майор Радул Милков. Маршът със заглавие „Нашият марш“ е изпълнен от лейбгвардейците на Негово Величество царя на България. Записан е в началото на XX век на плоча „Орфей“. Записите са предоставени от „Златния фонд” на БНР.
И така в преследване на душата на една подводница, попила сенки, звуци, образи и мистерии, слушайте продукцията на „Документално студио“ „Да нарушиш покоя на една подводница“ с автор Николета Атанасова.
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..
Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..
Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..
В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..
На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..
През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..