Всекиму според нуждите

Снимка: БГНЕС
Според днешни данни всяка година над 35 хиляди млади квалифицирани българи напускат страната. Същевременно сме водещи по неграмотност и неработещи с кажи-речи никакво образование. Самото образование кара последните си метри по инерция, след като учителите до 35 години са около 8%. До края на следващата петилетка там ще се пенсионират и половината сегашни преподаватели. За десетина години учениците в професионалните гимназии пък намаляха с една трета.
Пътьом имаме над 50 университета, които са основно печатници за пари за спорните си собствени професионалисти и създатели на малко нужни за икономиката и за обществото ни специалисти, или по-точно бъдещи съдържатели на дипломи.
Според анализи на Министерството на икономиката България изнася основно ниско технологични продукти. Каквато е и голямата част от останалата тук работна сила.
Години наред тукашния бизнес искаше да участва в създаването на учебните програми и дори предлагаше, евентуално да дава и стипендии за да осигури бъдещето си. Сега мълчи, защото според него не можело да се планират следващите пет-шест години и плаши, че може да внесе квалифицирани работници и специалисти от чужбина. Но не от Европа, защото били скъпи. Както се казва, какъвто ни бизнесът, такива му и приказките.
След петнайсетина-двайсет години 2 работника ще издържат трима пенсионери. И то работници, които създават, а не преразпределят обществен продукт. Ако вече не сме закъснели да регулираме тези тенденции, вече сме на ръба.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49