Епизод 19: Часовникът на Международния отдел

БНР Новини

В този епизод разказваме една от многото живописни истории за радиото, което разказва за самото себе си. С епизод 18 – „Един средно напрегнат работен ден“ скочихме в съвременната действителност на „Драган Цанков“ 4 и в епизод 19 продължаваме да „вършеем“ тук и сега. Героите на този епизод конкретно и буквално не правят радио, но ако проследим един от стотиците им не средно, а силно напрегнати работни дни, ще видим как те всъщност правят Радиото. Радиото тук и сега. Радиото като световен феномен. Публичното радиото като инвестиция в обществото.

Нашето авторско любопитство се фокусира върху въпроса как тече времето в Международния отдел на БНР и как изглежда светът през отворения му прозорец. На пръв поглед става дума за нормален офис, чисто и просто правоъгълна стая с цветя на прозореца и пронизително тиктакащ часовник над вратата. Става дума, разбира се, и за хората, чието работно ежедневие тече под часовника и пред отворения прозорец. На различни скорости. На различни езици. С различни дестинации. С една цел.
В края на краищата и тази история за радиото, 19-ата история за радиото е в същността си история за преодоляване на разстояния. Между годините 1935 и 2015. Между Куала Лумпур и София. Онези 8810 км според Google. А и някои други разстояния. Част от феномена.
Изключителният шанс ни позволи да се срещнем с две личности, които управляват радиото в двете половини на света. Хронолично най-напред е д-р Джавад Мотаги (Javad Mottaghi), генерален секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радио и телевизия ABU, който има 271 членове – радио и телевизионни оператори от 65 държави от Азия, Тихоокеанския регион, Европа, Северна Америка, Африка, Близкия Изток, Арабския свят. И работи за аудитория от 4.2 милиарда души.
4.2 милиарда слушатели.
Д-р Мотаги е носител на наградата Elizabeth R за изключителен принос към обществените медии, присъдена му от Асоциацията на Британската общност за радио и телевизия CBA през 2009 г. Другата личност е Ингрид Делтонр, генерален директор на Европейския съюз за радио и телевизия – EBU. В Европейския съюз за радио и телевизия членуват 85 обществени радио и телевизионни организации от 56 страни в Европа, Северна Африка и Близкия Изток. БНР е член на EBU от 1993 г.
19 епизод се появи на бял свят благодарение на съдействието на Албена Миланова, която ръководи работата на отдел „Международно сътрудничество“ на БНР и колегите й Светла Върбанова, Мая Пеловска и Румяна Рисчук.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: събота, 11 април 2015 г. от 15.30 часа, по програма „Христо Ботев“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13