От ралото до урата

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В България и миналата година повече от 80% от храните са вносни. Да не говорим за качеството им. За това време страната ни е получила 1.34 млд. лв. евросубсидии в селското стопанство. Разбрахме ли нещо от тях?
Половината от тези пари са директни плащания, които са отишли при около 2% от българските земеделци. Т. нар. едри зърнопроизводители. Като резултат нито хлябът поевтиня, нито се разви животновъдство, нито се подобри качеството на пазара.
България е създала т. нар. интензивно земеделие в региона. Все още по пазарите на знакови европейски столици продават продукция преселили се преди векове там нашенци. От началото на миналия век ние сме търсени износители на зеленчуци, плодове, грозде. Сега сме вносители.
Реалността днес за съдбата на една евросубсидия е тя да бъде усвоена. Това става най-лесно на хартия. Може и на друг носител. А по теория една субсидия би трябвало да развие традиционно, екологично, високоефективно и като социална ангажираност земеделие. Да предпостави решение на регионални, демографски, инфраструктурни проблеми и то в бедните, от които имаме в изобилие, европейски запуснати селища.
През изминалите седем години 80 % от евросредствата в аграрния сектор, които са около милиард годишно, попадат при 6 % едри собственици. Основно, да не кажем изключително в зърнопроизводството. А там, къде заявено, къде не посмято са и големите измами с ДДС чрез фиктивни износи, фиктивни складови наличности, фиктивен държавен резерв, фиктивни отчети на облекчено от данъци гориво, фиктивни трудови договори и т.н. За да го има всичко това, трябва чадър. И политически и контролен и съдебен. Този чадър се плаща. Познайте как.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49