Българските подлези винаги са ми правили впечатление и са ме хвърляли в размисли. А понякога и в страх. Неизбежни в градската среда места, където можеш да намериш всичко за домакинството и гардероба си, но трудно можеш да откриеш изхода, който ти трябва. Подлезите по нашите ширини завладяват със соц дух, свежа улична музика, изпочупени стени, заключени мистериозни вратички и автентичен подземен аромат.
Благодарение на хората от инициатива „ПОдЛЕЗНО” някои от столичните подлези вече изглеждат доста по-модерно и красиво. С обединени усилия младите доброволци обновяват, укрепват, боядисват и аранжират подземните проходи. Осъществените до този момент проекти са: „Природният подлез” до Борисовата градина, „Музикалният подлез” на Цариградско шосе и подлезът „Пътуване във времето” в кв.Подуяне. Настоящ проект е осветяване на подлези в кв. „Студентски град”.
Това, което наистина целим, е да привлечем вниманието на хората. Те също имат възможността да променят нещо, което не им допада, и да го направят хубаво – например подлезите. Всеки е добре дошъл да се включи към нашата инициатива. Добър пример е един татко с две малки деца, които се спряха и работиха няколко часа с нас. Хората са ни благодарни. А когато някой елемент бъде изваден, счупен или падне, забелязваме, че не ние, а някой друг го подменя. Това ни радва изключително много. Стараем се да направим подлезите тематични, така че да вълнуват всички поколения – да може както младите, така и по-възрастните да се чувстват добре и да минават през подлезите с усмивка, да си почиват, да разглеждат. Включени сме и в класацията на авиокомпания „България Ер” за „Малките съкровища на София”. Най-голямата мотивация за нас е, че нещата, които правим, носят усмивки на хората.
Фонд за иновации в културата, Фонд „Култура”, Дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм” към Столична община подкрепят и подпомагат проектите на инициативата. Но пази ли българинът нещата, направени от чужда ръка?
Пазят, да. Първият ни подлез е вече на две години, а музикалният на една. Издраскват се тагове около нещата, които сме създали, но самите те остават запазени. Когато нещо се направи и хората му се радват, те си го пазят. Това е нашата идея – казва доброволецът Митко Стафидов
Най-хубавото е, че всеки може да се включи към изграждането на новия проект „Филмов подлез” и да помогне за създаването на една по-модерна и приятна градска среда.
Снимки: Луиза Лазарова
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..