Австралийската централна банка остави основната си лихва в рекордно дъно от 1,5%

Австралийската централна банка запази рекордно ниския си основен лихвен процент, тъй като централните банкери изчакват да видят ефекта от предходните понижения на лихвените ставки.

На днешното заседание Управителният съвет на Резервната банка на Австралия (RBA), воден от нейния нов управител Филип Лоу, реши да запази основния лихвен процент непроменен в рекордно историческо дъно от 1,5 на сто, оправдавайки по този начин очакванията на финансовите пазари.

Банката намали основната си лихва с по 25 базисни пункта на заседанията през май и през август.

Като се има предвид наличната информация и с оглед на облекчаването на паричната и лихвена политика на заседанията през май и през август, Управителният съвет прецени, че запазването на текущите лихвени ставки без промяна ще бъде в съответствие с устойчивия икономически растеж и с постигане на заложеното целево ниво на инфлацията в течение на времето, посочи банката след края на днешното заседание.

Следващото заседанието през ноември би предоставило единствената реална възможност за ново понижение на лихвите, тъй като до тогава Централната банка на Австралия ще разполага с прясна информация за развитието на инфлацията, която би оправдала подобен ход, придружен с евентуална ревизия на икономическите прогнози, отбеляза Бил Еванс – главен икономист в Westpac Institutial Bank. Той обаче не очаква значителна промяна в перспективите за инфлацията и с оглед на това предполага, че е малко вероятно да има ново намаляване на лихвите ставки на заседанието през следващия месец.

Според RBA инфлацията в страната остава доста ниска. Като се има предвид доста анемичния растеж на разходите за труд в Австралия и много слабото нарастване на цената на труда в световен мащаб, Централната банка очаква, че тази тенденция на ниска инфлация ще остане в сила още известно време.

В същото време банката отбеляза, че индикаторите за състоянието на пазара на труда са били по-смесени, докато показателите в бъдеще предполагат продължаване на експанзията в областта на заетостта в краткосрочен план.

Централната банка на Австралия посочи, че ниският лихвен процент е в подкрепа на вътрешното търсене, докато по-слабият обменен курс на местната валута от 2013 година насам подпомага сектора на търговия. Въпреки че тези фактори спомагат за осъществяване на необходимите икономически корекции, евентуално по-трайно поскъпване на валутния курс на австралийския долар може да усложни този процес, подчерта RBA.

Австралийският долар почти не реагира на днешния очакван изход от редовното заседание на Централната банка, като се понижава слабо с 0,15% към 0,7660 щатски долара, но продължава да се търгува в диапазона между триседмичния връх около 0,7709 от 29-и септември и 9-дневното дъно от 30-и септември около 0,7590 нивото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45