Основните символи, избродирани по пазвите и ръкавите на българските женски и мъжки ризи и втъкани в престилките и килимите, са на хиляди години и представляват заклинания.
Ябълките, наречени още елбетица (от старите български думи елем и бехт – едно и осем, т.е. осем в едно), представляват двоен кръст и символизират осемте посоки на света – четирите основни (север, юг, изток, запад) и четирите междинни, както и осемте основни положения на слънцето през годината – в началото и в края на всеки сезон. Така елбетицата носи благословията на вселената за здраве и хармония в живота на човека.
Куковото цвете или кукурякът, изобразено с три листа, също е свързано с хармонията между трите основни енергии – земната, небесната и човешката и също се поставя за закрила и за здраве. В килимите на Балканите, в Близкия изток и Кавказ, фигурата често се изобразява около друга, известна като „Дървото на живота”. То е друг основен мотив в българската шевица. Изобразява се с корени и птици в короната, символизира връзката между подземния, небесния и човешкия свят и помага на човека да намери равновесието между небесните и подземните сили (доброто и злото) вътре в себе си.
Маказа (разклонението) представлява фигура от две кръстосани и една вертикална осмица (общо три), изобразявани по-често като съединени по различен начин триъгълници. Той символизира мъдрата костенурка, върху която, според нашите деди, се крепи земята.
Още за значението на фигурите в българските шевици, както и прекрасните стенописи на църквата „Свети Димитър“ край Бобошево, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..