Румънски драматург, привърженик на абсурда

БНР Новини
Проект на сценографа Mihai Mădescu за постановката на пиесата през 1979 година от режисьора Dan Micu.

Неделната ни постановка е създадена през 1984 година от съвместен българско-румънски творчески екип. Не само авторът Хория Ловинеску, но и режисьорът Силвиу Жикман застават зад румънското заглавие в репертоара на Радиотеатъра на БНР и работят с българските актьори Кирил Янев, Коста Цонев, Меглена Караламбова и Рашко Младенов в студиото за драматична продукция на БНР.
Хория Ловинеску (1917-1984) принадлежи към съвременното поколение румънски автори, чиято творческа кариера е протекла в режима на комунизма, но въпреки враждебните политическите обстоятелства е била дълга и плодотворна. След като дебютира през 50-те с текстове като Lumina de la Ulmi в стил просталинистки театър – образец на социалистически реализъм, по късно, и при това в продължение на 30 години, той ръководи театър Nottara в Букурещ, едно само по себе си невероятно постижение в онези години в Румъния.

Хория Ловинеску Известно е, Хория Ловинеску не е страдал от комунистическия режим. Според литературните критици това е една от онези личности, които режимът се страхувал да докосне. Даже му е оказвал парадоксално уважение. Неговият театър, въпреки „завесата“, която е носила надписа реализъм, в същността си е чист „театър на идеи“, необременен от идеологически послания, идващи от номенклатурата. Драматургичните му текстове „Каин и Авел“ впоследствие озаглавен заради цензурата „Играта на живота и смъртта в пустинята на пепел“, „Аз бях в Аркадия“ и „Смъртта на един художник“ са прости и изразителни, с остри конфликти и интензивен поток на събития и обрати. Хория Ловинеску е един от строителите на модерния европейски театър, въплътил посланията на Ибсен на ниво етични и интелектуални дебати, и продължил в посоката на театъра на абсурда.

През последните години в Румъния има истински бум в развитието и разпространението на изкуството на радиотеатъра – и като официална политика на Радио Румъния SRR, която доведе до поддържането на 24 часова програма за радиодрама и сериали, учредяване на международния фестивал Grand Prix NOVA и ежедневно присъствие от 7 продукции в различни часове на деня по 3-те основни програми на Радио Румъния.
Румънският Teatrul Naţional Radiofonic e на 84 години. Последният му проект е отпреди 2 дни, от 30 октомври, и представя публично и в ефир пет непубликувани текстове за радиотеатър на Федерико Фелини. Румънската радиопиеса „Черната библия на Уилям Блейк“, също както и нашата продукция „Зана“, беше номинирана за Наградата „The Best European Radio Fiction of the Year” на фестивала PRIX EUROPA 2016. „Зана“ стана четвъртата The Best в Европа, докато „Черната библия на Уилям Блейк“ не попадна в ТОП 5.
И така, тази неделя на румънска вълна с гласовете на Коста Цонев, Меглена Караламбова, Рашко Младенов и Кирил Янев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13