Пред катедралния храм за първи път се събират хората от т.нар. "Гражданска инициатива", но четири или пет пъти вече от началото на октомври до сега, на различни места в града, те изразяваха своята позиция относно безпрепятственото нахлуване на мигранти. Даниела Николова - един от организаторите, изнесе данни, че от 2013-та година до този момента молбите за осигуряване на бежански статут са над 55 000. От тях са одобрени над 10 000, а отказ са получили 2 400 мигранти.
Всъщност тези хора, които идват без документи, те изобщо не подлежат на това да получат статут на бежанец.
Според организаторите на проявата, повечето мигранти обаче са от Афганистан, Пакистан и Ирак, като основно става дума за икономически бежанци.
Категорично искаме охрана на границите с военна сила, анулиране на издадените неправомерно статути и да се спре грубото потъпкване на нормите в закона за убежището и бежанците, казаха организаторите.
Протестиращите развяват националния флаг и знамена на някои националистически движения. Според тях трябва да има граждански контрол на самият процес по регистрация на чужденците. Красимир Исмаил, който е също един от инициаторите на протеста, каза, че ако премиерът в оставка Бойко Борисов иска, след предсрочните избори през пролетта, да се върне на бял кон, той веднага трябва да направи така, както е направил Орбан в Унгария и България да има много рестриктивен режим по отношение на допускането на мигранти, а тези, които са тук, особено в центъра в Харманли, които са здрави, прави и млади мъже, някои от които са терористи и е възможно да са свързани с джихадистите, да бъдат депортирани обратно в Афганистан, защото известно е, че страната ни има вече и преговаря за процедура на реадмистия.
90 процента са основно млади хора в трудоспособна възраст между 18 и 30 години. Между тях няма малки деца и жени. Те са изпратени в България с цел да създадат конфликти.
Протестиращите казаха, че ще продължат с демонстрациите и протестните прояви, докато не се уреди въпросът, защото ще бъде късно, когато бежанците нахлуят, да излязат хиляди по улиците на България.
Пенка Манева:
Новият президент каза, че ще отмени постановление 208. Каза освен това, че няма да допусне България да стане гето на Европа, което е много обнадеждаващо.
В лагера живеят на 3 000 души. През последната седмица са регистрирани 20 случая на краста.
От РЗИ – Хасково съобщиха, че са предприети всички мерки за дезинфекция на помещенията и за лечение на заболелите.
В петък Министърът на здравеопазването в оставка Петър Москов разпореди да бъдат прегледани настанените в бежанския център в Харманли мигранти за кожни и паразитни заболявания. В случай на необходимост ще бъде извършена и и допълнителна дезинфекция на територията на лагера, се казва в съобщението на здравното министерство.
В звуковия файл можете да чуете репортаж от Харманли.Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..