Фотоизложба разказва за Киево-Печорската Лавра

Фотоизложба «Киево-Печорската Лавра - светиня на Украйна» ще бъде открита в Регионалния исторически музей в Пловдив. Експозицията е организирана от Посолството на Украйна в България и  Почетното консулство на Украйна в Пловдив  и е по повод 25-та годишнина от Независимостта на Украйна. Киево-Печорската Лавра е най-големият православен манастир в Украйна, определян е като нейното истинско духовно сърце.В продължение на столетия манастирът привлича най-добрите писатели, историци и философи, той е главното средище на православното вероучение. 

 Киевско-Печерската Лавра е основана през 1051 г. в наскоро покръстената страна, тя е първата фиданка на отгледаното на собствена украинска почва християнско съзнание. Първите рисувани на тази земя икони стават образец за последващото развитие на иконопиството, а храмовете на Лаврата – образец за по-нататъшното църковно строителство в източнославянските земи.

В Лаврата се заражда летописта, положила основите на националната историческа наука, тук е основан първият лазарет, оттук води началото си първият източнославянски университет – Киево-Могилянската академия. Оттук християнското учение на монасите-мисионери се разпространява нататък на север и изток.

В продължение на столетия манастирът привлича най-добрите писатели, историци и философи, той е главното средище на православното вероучение. Създадената тук през XVII в. печатница е  между най-известните и най-продуктивните в православния свят.

Наименованието на манастира произлиза от думата “пещера”, тъй като първоначално общността, предвождана от основателите на обителта прп. Антоний и Феодосий, живее в издълбани от тях самите пещери. По-късно два подземни манастирски комплекса стават място за погребение на братството, а оттам – и на почитане на печорските светци. Към днешна дата сонма на преподобните Печорци наброява 120 светци.

Уникален е и наземният архитектурен ансамбъл на Лаврата, който включва сгради от XI–XX в. Началото му е положено от прп. Феодосий Печорски, който през 1073 г. пренася манастира на съседния хълм, където свиква Великата Църква и големия наземен манастир. Така се създават Долната лавра с пещерите и Горната лавра. В днешния си вид техните архитектурни ансамбли са се сформирали основно през XVIII в. Повечето сгради са построени, а по-ранните – украсени в стила на доминиращия тогава украински барок.

През годините на комунистическото управление украински патриоти създават музей на територията на Лаврата, който днес носи названието «Национален Киево-Печерски историческо-културен комплекс». Повечето от тях по-късно пострадват от режима, но успяват да съхранят светините и паметниците на Лаврата, а също хиляди уникални вещи от други музеи и църкви. Днес фондовете на Комплекса наброяват 70 000 експонати, сред които има уникални изделия от XI–XVIII в., в това число свързани с имената на бележити исторически личности.

Епископ Симон, живял през ХІІІ в., пише до своето духовно чадо за Киево-Печерската Лавра: “Един ден в Дома на Божията Майка е по-добър от хиляди години, изживени в други места, и в него бих искал да прекарам повече време, отколкото да живея в поселенията на грешните”. Тези жарки думи точно и пространно определят отношението на украинците към Киево-Печерската Лавра, показват нейното значение за украинския народ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба за делото на Константин Иречек в България

Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град.  Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование.  Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..

обновено на 14.12.18 в 11:02

Великите европейци – Фреди Меркюри

Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..

обновено на 12.12.18 в 11:04

Коледна изложба на пловдивските художници в ГХГ

Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия.  Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив.  Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..

обновено на 10.12.18 в 16:22

Журналистката Евгения Атанасова представя книгата си за Кристо

Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..

публикувано на 04.12.18 в 05:43

Представят "Дебили - недраги" в Първо студио на Радио Пловдив

Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив.  Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..

публикувано на 04.12.18 в 05:35

Пенка Калинкова представя "Познатият непознат Пловдив"

Премиера на второто  издание на  книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова  ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа  изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..

публикувано на 29.11.18 в 06:43

Творческа вечер на поета и преводач Кирил Кадийски

Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“.  Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди.  Изумителна е и..

публикувано на 28.11.18 в 08:10