Balkan Bites – обиколка из палитрата от вкусове на София

БНР Новини
Снимка: balkanbites.bg

За да опознаеш София, не е достатъчно само да разгледаш музеите или да научиш хилядолетната й история. Трябва да опиташ храната, да посетиш малките улички и заведения и най-вече да си намериш нови приятели. Такава разходка за чуждестранните гости на столицата предлагат от Balkan Bites.

Повече за нея научаваме от един от създателите й, Кристиaн Митов:

Това е първата в света безплатна кулинарна обиколка. Вече над три години и половина я провеждаме всеки ден в София. Тръгваме в 14 ч. от градинката „Кристал” до статуята на Стефан Стамболов. Обикаляме между четири-пет ресторанта. Във всеки се опитва българска кухня или поне ястия, съдържащи традиционни продукти като кисело мляко, чушки, домати, сирене, вино.


Туристите рядко имат предварителни познания или очаквания, но дори и най-консервативните харесват българските ястия, защото са разнообразни, вкусни и полезни. Някои от тях с изненада откриват нови вкусове: Едно от най-интересните неща е реакцията на австралийци, когато разберат, че ще пробват таратор. Те свързват йогурта с нещо сладко за десерт. Въпреки това опитват, а лятото особено, много им харесва.

Кристиaн и екипът му са сред младите българи, завърнали се след обучение в чужбина, за да приложат на практика иновативните си идеи:

Нашата мисия е да отворим София за нейните чуждестранни посетители през различни ъгли. Първата обиколка, която стартирахме преди пет години, е The New Sofia Pub Crawl. Това не е типичният алкохолен тур, а по-скоро интересна вечерна обиколка с хора от целия свят из скрити места, които са трудни за намиране. Всяка вечер разказваме историята на тези заведения, за да може нашите гости да усетят града по един по-различен начин. Тръгваме от 21 ч. отново от градинката „Кристал”.

Снимка
Преди година и половина стартирахме
безплатен комунистически тур с трабантче (Communist Trabi Tour). Събираме се всяка събота и неделя от 10 ч. до парчето от Берлинската стена в градинката на НДК. Разходката продължава около два часа, като накрая всеки може да се повози на трабантче. Преди два месеца започнахме и безплатна обиколка, с която показваме уличното изкуство на София. Sofia Graffiti Tour се провежда всяка събота и неделя от 15 ч. Срещата е до статуята на София. За два часа се разглеждат различни видовете графити, както и произведения на известни български артисти.

Снимка
В туровете се включват различен тип туристи – студенти, милионери, дори пенсионери. Някои от тях до такава степен харесват града, че вече живеят и работят тук.

Когато стартирахме, преди пет-шест години, през София преминаваха предимно пътешественици (т.нар. backpackers). От две-три години почват да идват повече семейства и организирани групи, които идват специално, за да видят града, а не просто да минат оттук на път за Истанбул или Белград. За това допринасят и нискотарифните авиолинии, като от септември забелязваме ръст на т.нар. уикенд пътешествия. София е град, който още не е пълен с туристи, но има голям потенциал. Бих посъветвал хората да дойдат да я видят сега, преди да е препълнена от комерсиални туристи.

Снимки: balkanbites.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Музея на просветното дело в Копривщица

"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..

обновено на 24.05.20 в 02:02

Министерството на туризма връчи награди на най-добрите в сектора през 2018 година

Министерството на туризма връчи своите годишни институционални награди в бранша. На стилна церемония във Военния клуб в София бяха отличени победителите в 16 категории, излъчени след онлайн гласуване, провело се в периода 13 ноември – 5 декември 2018 година. Специално видео обръщение до гостите на събитието изпрати председателят на Световния..

публикувано на 12.12.18 в 11:22
Провиралката над село Лиляч, в рамките на мегалитен комплекс.

Провиралките – народно средство за здраве и зачеване

България е малка по своята площ и на картата на Европа понякога по-лесно ще я разпознаете по фóрмата, но не и по името, което липсва. Обаче този, който опознае страната ни, няма как да не признае достойното ѝ място на европейския континент: заради богатата история, щедрата природа, пъстрите традиции и мистериите, които я обвиват. Една от тези..

публикувано на 07.12.18 в 13:27

В Гумощник ценят всеки гост и му подаряват своята богата история

„Боже, благодаря ти, че ни удостои да видим изгрева на слънцето и днес, позволи ни да видим и залеза на този ден“ – с такава молитва и благодарност за живота е започвал всеки нов ден в малкото село Гумощник в близост до Троян. Районът е известен с многобройните си исторически и природни забележителности, а не малка част от тях се намират в с...

публикувано на 07.11.18 в 12:03

В село Косово времето е спряло през XIX век

Сезоните сменят лицата си, а ние – в постоянни мисли за ежедневните битови проблеми, загубваме връзката с природата. Трупаме грижи, години, а неудовлетворението смачква душите ни. Но ако само за един ден се отскубнем от хватката на материалния свят, успяваме да чуем песента на природата, която бързо ни зарежда с безвремието си и изпълва..

публикувано на 29.10.18 в 12:08

Люлин планина – далеч от хората, насаме с природата

Няколко са планините около София, които предлагат възможност на жителите и гостите на столицата да разтоварят сред природата от забързания ритъм и проблемите на пренаселения град. Една от тях е Люлин. Тя е по-слабо популярна сред туристите в сравнение с Витоша, в чието подножие се намира столицата. Затова пък можете да скитате с часове из меките..

публикувано на 26.10.18 в 11:00

На безгрижна есенна разходка из Понор планина

Ако се чудите накъде да поемете на релаксиращ преход в планината през слънчевите дни на циганското лято, можете да спрете избора си на Понор. Това е карстова планина, разположена в централната част на Западна Стара планина. Най-високата ѝ точка е връх Равно Буче (1499 м), за чиято форма можете да се досетите от названието му. Просторните плата..

публикувано на 09.10.18 в 14:42