Задачата пред човечеството е да бъдем щастливи сега или Холостомер

БНР Новини
6
Фотоколаж: Даниела Манолова
В класацията на Newsweek, подреждаща 100-те велики романи на всички времена, Лев Толстой е оценен като най-великият писател, защото „Война и мир” заема първото място, следвана от „1984” на Джордж Оруел и „Одисей” на Джеймс Джойс. В западната литературна традиция Толстой е считан за разказвач номер едно най-вече заради изключителната психология на характерите. На изток, особено в Япония, Толстой е почитан заради философията си, своето реформаторство и морализъм.


Задачата пред човечеството е да бъдем щастливи сега.

СнимкаВъв същото време не можем да пренебрегнем факта, че в края на живота си Толстой сам отрича своите вече написани и получили изключителна популярност литературни творби, които по същество са фикция, художествена измислица, защото променя схващанията си по отношение на мисията на литературата и вярва, че е много по-важно да се дадат морални и духовни напътствия на обикновените хора, отколкото да се пишат измислени неща. Да се създаде една книга за масите, за милиони хора е несравнимо по-важно и ползотворно, отколкото да се композира роман от онзи вид, който ще разсейва някои членове на заможните класи за кратко време, а след това ще е забравен завинаги, пише Толстой.

В това отношение Холстомер е още по-далеч в скалата на фикцията от „Война и мир”. Ще чуем не само изцяло измислена история, дори озадачаващо измислена, като се има предвид, че повествованието се води в първо лице, а субектът, който стои зад това първо лице, е … кон. Този факт обаче нека не ви подведе и накара да подцените сериозността и дълбочината на текста на Толстой, а още повече цялата хипнотична звуково-интонационно-музикално-ритмично-емоционална конструкция, която строи един актьорски глас - гласът на Веселин Мезеклиев. Тази изключителна актьорска, режисьорска и акустично перфектна аудиопродукция получи Втора награда на Международния фестивал за радиодрама на Обединеното кралство през 2016 г. Виж http://bnr.bg/hristobotev/post/100662262

Ако слушате Радиотеатъра в неделя, от 16.00, ще чуете още един глас. Гласът на Лев Толстой, който говори на 4 езика и прочита пасаж от книгата си Мисли на мъдреците, публикувана през 1903, ще прозвучи в интродукцията към Холстомер. Съществуват няколко записа на гласа на Толстой, а така също и кинокадри, направени по различен повод, които са оцелели във времето. Изобщо от днешна гледна точка Толстой е бил силно публична личност. Дори последните дни от живота му, след като напуска семейството си посреднощ на 28 октомври 1910 и се изолира по свое желание в отдалечената железопътна гара Астапово в търсене на самота и спокойствие, ккакто това правят мъжете на неговата възраст, преди да умрат, не са били изпълнени със самота и спокойствие не само поради болестта му и поради нашествието на подръжници и приятели, но и поради силния медиен интерес, който докарва репортери и филмови екипи от целия свят. Смъртта му се превръща в едно от първите световни медийни събития. Появават се и много невероятни репортажи. Както the New York Times, например, пише само два дни преди смъртта му: Tolstoy is Better … The Count Is Very Weak, but the Doctors Say There Is No Immediate Danger / Толстой е по-добре…. Графът е много слаб, но докторите казват, че няма непосредствена опасност, когато Толстой е вече в безсъзнание.

Холстомер съчетава и двете постижения на великия разказвач, оценени на Запад и на Изток - психология на характерите и висша категория морализъм.


Снимки: Димитър Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13