Мома Тодора от Малта

БНР Новини
При тази крепост в малтийския град Биргу, Сюлейман Великолепни е победен от рицарите.
Снимка: bg.wikipedia.org

Българската народна песен „Мома Тодора Малта бранеше“ има много любопитна история. Основни действащи лица в нея са османският султан Сюлейман и една храбра българка, която в различните над 20 варианти на песента ту е Тодора, ту – Янка.
Става дума за остров Малта в Средиземно море. Според песента, българската касаба (от турски „град“) на острова имала девет реда крепостни стени и много тесни сокаци. Жителите на този град били боляри. Те най-вероятно са намерили убежище в Малта, по време на османското нашествие или след падането на България под османска власт. Твърде възможно е да са били достатъчно, за да създадат малък български град.

През 1551 и 1565 г. османският флот напада Малта, но и двата пъти е отблъснат от обединените сили на жителите и на рицарите хоспиталиери, които 30 години по-рано получават острова за ползване от императора на Свещената римска империя срещу данък – един малтийски сокол годишно.
Ето как е описана една от битките в нашата песен:
Стана Силюман, отиде,
Малта касаба да превземе;
като край Малта приближи,
сред Малта хоро играе,
Тодорка хоро водеше.
Кат' Силюман си видя,
остави хоро, пусна се,
извади сабя френгия,
че се надясно завъртя,
че се наляво обърна,
туку Силюман остана…

Варианти на песента са открити и в Молдова, Турция, Румъния и Гърция. Интересно е, че в Шуменско, близо до село Чиренче има останки от селище, известно като Малта касабас. Ако, обаче, предположим, че песните се отнасят за него, няма как да обясним, как „Малта е касаба на вода“ и защо „морето се е замрежило от Сюлейманпашовски аскер“. И така въпросите си остават…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20