Ренесансовата мода

| обновено на 09.03.18 в 09:24
Снимка: wikipedia.org

Дрехата през ХVI век била възприемана като произведение на изкуството. Костюмът бил и код, който показвал социалното положение и професията на човека, облечен в него. Облеклото се приемало като задължителен елемент към женската красота. А идеалът за женска красота на тази епоха бил: висока фигура, широки рамене, тънка талия, бяла румена кожа, златисти коси, сини или светлокафяви очи. Жените знаели различни техники как да направят косите си светли. Челото трябвало да бъде неестествено високо, заради което част от косата се премахвала.
Женските дрехи през ХVI век били комбинация от великолепни тежки платове – кадифе, лъскав, нежен атлаз, тежка коприна, брокат със сребърни и златни нишки. Украсени били с бродерии и растителни орнаменти и с дантели, които по това време се изработвали ръчно и били изключително скъпи. Върху риза от бял скъп плат се слагали две рокли, често в контрастни цветове. Долната имала разрези по дължината и сгъвката на ръкавите, така че да се вижда красивата тъкан на ризата. Горната рокля е отворена отпред и под нея се показва полата на долната. Полите били широки, събрани в меки гънки. На колана на благородните дами били закачени малки чантички за ключове и пари. Те имали привилегията да носят черни маски, когато излизали на улицата. Обувките били меки, но понякога комбинирани с 30-сантиметрови платформи, с които било невъзможно да се придвижват без чужда помощ.
Още за женската и мъжката мода през Ренесанса, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20

Пагодата на ароматите

Комплексът „Пагодата на ароматите“ във Виетнам се състои от няколко различни сгради. От двете страни на голямата му порта стоят статуи на коленичили слонове, а по-навътре в постройката е голямата зала за обреди. Следва пагодата „Райската кухня“, известна със своята камбанария, и специалната „Зала на трите скъпоценни камъка“. Там отсядат будистите,..

публикувано на 28.11.18 в 08:30

„Шарена торба с днешни приказки“ – свят от съвременни приказни герои

Имате ли познато магаре, чиято майка непременно иска да го уреди с победа в конни състезания? Ако отговорът ви на този въпрос е положителен, значи можете да си представите колко актуални са историите в книжката с днешни приказки на професор Банко П. Банков. „Пижамата на тигърчето“, „Щурчова мечта“ и „Преди да пораснеш“ са по-предишни книги с приказки от..

публикувано на 27.11.18 в 10:15