Журналистът Велин Пасков: „Чувствам се гражданин на света“

БНР Новини

Поглед към бъдещето ни предостави обективът на Велин и Мария Паскови. Последната им фотоизложба „Зимен Китай“ показа зимното лице на Пекин и най-северния и студен китайски град Харбин, разположен от двете страни на река Сунхуа. Градът е домакин на най-големите зимни фестивали на ледените и снежните скулптури в света.




Идеята за фотоизложбата „Зимен Китай“ се роди в един съвместен разговор с директорите на институт „Конфуций“ във Велико Търново Искра Мандова и ЛунТао. Аз споделих, че никой не познава зимната страна на Китай, а през 2022 г. Пекин ще бъде домакин на зимните олимпийски игри. Това ще бъде първият град, организирал и зимни, и летни олимпийски игри. Очаква се през 2022 г. там да се проведе олимпиада, каквато досега светът не е виждал. Решихме да направим изложба, в която да покажем непознатото лице на Поднебесната империя. Никога не бях попадал на температура от минус 38 градуса. В Харбин видяхме изключителни красоти и се надявам, че публиката, като ги видя на изложбите във Варна, Велико Търново, София, Русе и Бургас, изпита същото чувство, което и аз.

Снимка

Изключително удоволствие е да видиш снега под формата на скулптури, мостове и в какви ли не още причудливи форми. След като се настанихме в хотела, решихме да отидем в един от зимните паркове. След залез слънце магията настъпи – това пространство оживя с арки в синьо, гигантски пързалки, високи по 5-6 метра, къщи във всички възможни цветове на дъгата.

Снимка

Оказа се, че има още един парк, където ледените скулптури стигат до височина 35-40 метра.

Снимка

Може да минете и по „Моста на въздишките“, който променя цвета си от млечнозелено до яркожълто или да се спрете пред най-красивите пагоди.

Снимка

Името на Велин Пасков е свързано с много проекти, посветени на Далечния изток. Продуцент е на документалните филми „Аз обичам Тайланд“ и „Тайланд – земя на свободите“. Автор е на фотоизложбата „Прекрасна Индонезия“ и др. Първата му среща с Китай е преди повече от 15 г. и тогава се впечатлява невероятно. Тогава разбрах, че животът ми трябва да бъде свързан с тази държава. Човек понякога си прави такива заключения, които с времето избледняват. Колкото и да се блъскаха вълните на времето, в моето съзнание Китай остана изключително ярък – разказва Велин Пасков. Свързва се с Радио „Китай за чужбина“, което днес има редакции на повече от 60 езика, в това число и български. След успешно издържан конкурс, две години работи в Китай като кореспондент. Запознавайки се с местната култура, журналистът е удивен от умението на китайците да концентрират цялото си внимание върху една определена задача и да я усъвършенстват.

Една от големите мечти на Велин е да посети Монголия. Интересът му към тази страна е провокиран от документален филм, заснет от Джулия Робъртс. В момента Монголия бързо се развива, Улан Батор е град, в който може да се види много, а със своите пустини и монголски степи страната предлага безброй възможности за приключения – казва Велин Пасков и продължава:

Друга моя мечта е да посетя Индия по време на Дивали – това е празник, който се провежда през есента. Ненапразно го наричат „фестивалът на светлината“, защото тогава цяла Индия е обляна в светлина. Винаги, когато посещавам някоя страна, се опитвам това да съвпадне с празник и така да усетя духа й. Станах например свидетел на рядък фест, който се нарича „Фестивал на кристалните синове“ и се провежда в северната част на Тайланд, на границата с Мианмар. На този празник се отбелязва възмъжаването на момчетата. Когато навършат определена възраст, те трябва да отидат в манастир. Дали ще го направят за няколко дни или година, това е личен избор. Обличат се в красиви дрехи в ярки цветове и се гримират по специфичен начин. През седмицата, в която фестивалът продължава, младежите не стъпват на земята – близките им ги носят на раменете си. Всичко това завършва с уникална церемония, която се провежда в местния храм. Третото, което мечтая да реализирам, е пътешествие по стъпките на Ернесто Гевара. Нарочно пропускам псевдонима „Че“, защото, когато прави своето пътешествие с мотоциклет из Южна Америка, той е бил обикновен студент по медицина с интерес към проказата. Тръгва от Аржентина, минава през Андите, през Чили, Перу и посещава няколко лагера по поречието на река Амазонка, където са лекували от проказа. Това не е революционерът Че Гевара, а един млад човек с бурни идеи, силно впечатлен от бедността на Южна Америка.

Снимките са любезно предоставени от Велин и Мария Паскови



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10