Пачуъркът е хоби и изкуство, което възпитава вкуса

БНР Новини

Корените на пачуърка се крият в най-дълбока древност, макар да е прието, че тази техника в нейния съвременен вид се е зародила през XVIII век в Англия. Ето защо названието „пачуърк” идва от английските думи patch – кръпка и work – работа. Това е съшиване на различни парченца плат, от които се получават най-разнообразни изделия – покривки за легло и за маса, одеяла, калъфки за възглавници, комплекти за сервиране, меки играчки. За изработването им се използват различни техники.

Снимка

Този занаят е в известен упадък след Втората световна война, но се възражда с пълна сила през 70-те години на XX век, когато на мода излиза фолклорният стил. В България това приложно изкуство идва доста късно, след промените през 1989 година. Но много по-рано първи стъпки в него прави Кремена Камбова, която влага сърце и душа в своите произведения повече от 40 години!




Първият човек, който ме „откри” навремето, беше телевизионната водеща Бригита Чолакова. Това беше някъде през 1986 година. Тя съобщи в ефир: всяка жена, която изработва нещо с ръцете си, да го занесе в телевизията за нейното предаване „ТВ Неделник”. И именно в него, а няколко години по-късно и в първото си списание, тя разказа чрез мен за този вид ръкоделие, непознато дотогава в България.

Снимка

Кремена Камбова е самоук творец. Когато години по-късно вижда в Интернет клипове как се прави пачуърк, тя е учудена, защото се оказва, че с вродения си усет за творчество и красота сама e достигнала до тези техники навремето. Не отрича модерното (добавянето на апликации, мъниста, дантела, даже метал), дори го използва в творбите си, но все пак нейната любов е класическият пачуърк.

Снимка

Класическият пачуърк е съшиване на парчетата на горния пласт, който се нарича лице, слагане на вата между него и третия пласт и тяхното съединяване. Най-важното е да се направи лицето, именно в това е изкуството на пачуърка. То трябва да излъчва красота, да бъде хармонично, да бъде завършено, да бъде организирано. Класическият стил включва геометрични фигури, които в зависимост от автора могат да бъдат подредени по различни начини. Трябва да знаеш какво искаш да направиш и най-важното: да се подберат правилно платовете и цветовете. При класическия пачуърк всичко се прави на ръка, и то отнема много време.

Снимка

Поначало мисля, че пачуъркът има утилитарно предназначение, т.
е. той трябва да има приложение в бита – казва Кремена Камбова. Тя не е любителка на модерния пачуърк, защото изработваните предмети – пана, картини, постери – носят само естетическа полза.

Пачуъркът дава една одухотвореност на дома, на самия човек. А освен това показва колко е хубаво да имаш такова хоби. Всеки човек остарява, неговата обществено активна работа спира, а ти имаш какво да правиш, имаш с какво да се занимаваш. Занимават се твоят мозък, ръцете, сетивата. Имаш какво да мислиш и това е прекрасно – смята доайенът на пачуърка в България.

Снимка

Кремена Камбова е привърженик на смесването на материи, защото различните материали дават по-голяма мекота и разнообразие. В работата си използва лен, памук, трико. Въздържа се от лъскавите материи и смята, че във всяко нещо трябва да има мярка. Всичко трябва да бъде изпипано с ръцете и сетивата, защото най-малкото отклонение се превръща в един много неприятен кич. Как протича процесът на създаване?

Първо се оформя идеята. Мислиш за нещо, което искаш да направиш, представяш си го. А после се започва: обмисляне, редене, разпаряне, рязане, хвърляне. Аз съм повече творческа личност, но съм разбрала, че ако не го изпълниш хубаво, ако нямаш търпение, няма да стане онова, което искаш – споделя Кремена Камбова.

Снимка

Пачуъркът като приложно изкуство не е много познат в България, но през последните години набира все по-голяма популярност благодарение на групи във Фейсбук, изложби и курсове, в които мнението и знанията на Кремена Камбова се ценят високо. А цени ли се пачуъркът от хората?

Много се цени! Хората много си го харесват и си го използват. Защото аз искам той да се използва – с това одеяло да се завиваш, на тази покривка да ядеш, да имаш чувството, че в дома ти има нещо различно от това, което се продава на пазара. В моите неща не е важен трудът. Важен е резултатът. За мен това е хоби. Човекът, който получава, има само една задача, поставена от мен: да хареса изработеното, да го обикне, да го използва, да му се радва, да го употребява до скъсване и да го хвърли. Това е предназначението.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10