Ангелкова се обяви против либерализирането на забраната за пушене в заведенията

| обновено на 27.04.18 в 19:41
Снимка: eu2018bg.bg

Министърът на туризма Николина Ангелкова се обяви против либерализирането на забраната за пушене в заведенията, каквато идея има вицепремиерът Валери Симеонов. Срещу отпадането на забраната се обяви преди дни и премиерът Бойко Борисов.

Пред журналисти в Народното събрание министърът на туризма увери, че по летните ни курорти вече има засилени проверки както за нарушения с поставяне на преместваеми обекти, така и за нивата на шума. 
Данните, с които разполага Министерството на туризма, не показват сътресение за бизнеса след забраната за пушенето, а напротив, подчерта министър Николина Ангелкова:
"Покават ръст. Тоест забраната за пушене на обществени места по никакъв начин не води до намаляване на броя на туристите. Напротив. Те се увеличават устойчиво всяка година".
Министерстото обаче не е правило анализ какво ще се случи, ако се върне по-либерализирания режим и се обособят отново места за пушене, уточни министър Ангелкова и изрази принципната си позиция: 
"Абсолютно против да се връща забраната за пушене, особено в местата за хранене".

И този летен туристически сезон мобилни групи от Министерствата на туризма и здравеопазването и Регионалните здравни инспекции ще следят за нивата на шума. Бизнесът също се подготвя, съобщи министър Ангелкова: 
"Правят необходимата реновация на съответните свои бази - места за настаняване, места за хранене, така че да отговарят максимално на изискванията. Надявам се, че това лято няма да има такива проблеми".

До днес концесионерите по морето подават схеми за поставяне на преместваеми обекти и ако бъдат одобрени, ще имат възможността да ги поставят до 15-и май, информира още министърът на туризма.

86 са неохраняемите плажове, за които няма подписани договори за концесия или наем, по данни до края на март. Това съобщи Николина Ангелкова по време на парламентарния контрол. Въпреки това за безопасността на част от тях грижата ще поеме държавата: 
"Относно морски плажове, към които не е проявен интерес за отдаване под наем или на концесия, но въпреки това остават високо предпочитани за плажуване, областните управители на черноморските области са изпратили схеми за осигуряване на водно-спасителна дейност. Същото се отнася и за плажовете за природосъобразен туризъм - "Бяла", "Карадере", "Иракли" и "Корал". Тоест те също ще бъдат обезпечени съгласно действащите норми, както всеки летен туристически сезон".

Министър Николина Ангелкова отчете в парламента и че през миналата година общите приходи от концесии и наеми са над 17 млн. лева. Извършени са 428 проверки. Наложени са санкции за над 300 000 лева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Водещата на „Неделя 150“ Диана Янкулова

Гледайте и слушайте „Неделя 150“

Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..

обновено на 20.10.19 в 12:23

Мъж от Килифарево на съд заради разпространение на порно с деца

Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..

публикувано на 09.04.19 в 17:19

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45

БДЖ осигурява допълнително 15 400 места във влаковете по основните направления

От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..

публикувано на 20.12.18 в 16:50

Безплатни експертни услуги за овцевъди и козевъди в 13 области

Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..

публикувано на 20.12.18 в 14:16

Между 200 и 300 мигранти се опитаха да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез"

Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..

обновено на 17.12.18 в 09:24