Една неабсурдна гротеска на Йонеско

БНР Новини

Празнината е кратка едноактна пиеса, написана през 1966 г. и почти неизвестна в България. Премиерата й е била в Париж, в Théâtre de l'Odéon на 14 март 1966. Режисурата е на Жан Луи Баро. Актьорите са Мадлен Рено в ролята на жената, Пиер Бертен в ролята на академика и Жан Десайи в ролята на приятеля.

Българската радиоверсия е от 1989 г. и използва превода на Елисавета Сотирова. Постановката е на Николай Колев с участието на Ани Бакалова, Марин Янев и Живко Гарванов. В това 18 минутно аудио нещата се развиват бързо и не започват от точка 0, а от точка 80 ако приемем, че кулминацията е точка 100, точката на кипене. Ще трябва да се ориентирате много бързо по пътя и не разчитайте на сдъвкана интродукция. Затова внимателно и приятно слушане на Празнината в първите минути на неделя, 3 юни.

Йожен Йонеско има интересен френско-румънски живот, изпълнен с част от парадоксите, които се появяват и в парадоксалните му текстове. Майка му е дъщеря на френски инженер по железниците, израснала в Румъния, а баща му е румънски адвокат и през 1913 семейството емигрира в Париж, където бащата иска да получи докторска степен по право. През 1916 г., когато Румъния обявява война на Германия и Австро-Унгария, бащата е мобилизиран и се връща обратно в Румъния. Престава да отговаря на писмата и семейството му в Париж го мисли за загинал във войната. Оказва се обаче, че е съвсем жив, получава развод и се жени отново в Букурещ. В Париж Йожен, брат му и малката му сестра са отгледани от майката, която разчита на непостоянна работа и на помощта на френската си фамилия. Йожен е оставен в детски дом, където царува тормоз, към който той не успява да се адаптира. От 1917 до 1919, той и сестра му са дадени за отглеждане на едно семейство селяни в селото Ла Шапел-Антенез в северозападна Франция, на около 30 км от прочутия Мон Сен Мишел. Когато в речта си при приемането му в Академията в Мейн през 1965 той се връща към този момент от живота си, казва, че това е един много щастлив момент, когато е научил, какво е това голяма човешка общност, близка и далечна, временна и извън времева, видима и невидима.

През 1925 братът и сестрата, въпреки тоталното си нежелание, трябва да се присъединят към семейството на баща им, получил родителските права. Те не намират никакво разбиране и не успяват да изпитат никаква симпатия към мащехата, останала бездетна. В Букурещ учат румънски и се опитват да намерят нови приятели, но през 1926 Йожен има тотален разрив с баща си, явно много авторитарен и показващ единствено презрение към литературните интереси на сина си, когото иска да направи инженер. Йонеско поддържа омраза към този баща магистрат, опортюнист и тиран, който в продължение на целия му живот ще се класира на страната на властта, диктатурите, фашизма и комунизма. Йонеско никога няма да приеме липсата на етика, любов и откритост на баща си. И в този контекст Празнината получава още едно измерение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13