На 16 април 1832 г. в София избухва пожар, който бързо обхваща магазини, кафенета, хлебопекарна, няколко къщи. Разтревоженото население се втурва по улиците, но не е в състояние с нищо да потуши огъня. Точно този ден в София е повреден главният водопровод и вода няма. Пожарът заплашва да обхване целия град. Усеща се острата нужда от създаване на специализирана служба. Началото на столичната пожарна е поставено през 1878 година, когато на 14 юли за първи път в София се създава организация от доброволци-пожарникари. През 1884 година са доставени първите пожарни помпи, теглени от коне, с което се отбелязва нов етап в развитието на пожарното дело.
Кои са хората, чиято основна мисия днес е осигуряването на надеждна защита на живота и здравето на населението, опазването на околната среда и имуществото при пожари, бедствия, земетресения и др. на един милион и половина души, които живеят, работят, учат, посещават или пътуват през нашия град?
Екипът на Софийската пожарна служба е от приблизително хиляда служители, – разказва главен инспектор Николай Григоров, началник на група „Превантивен контрол и превантивна дейност” към Столична дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. – В подкрепа на работата на специализираните пожарникарски и спасителни екипи работят информационни и аналитични специалисти, инженери, финансисти и др. Голяма част от нашата работа се осъществява в партньорство с други организации (Столичната община, БЧК), които работят за сходни цели, поддържаме връзки с местните власти и други аварийни служби. Зад кулисите са и служителите от Централния диспечерски пункт, които са от жизнено важно значение за всеки, който набира 112 в спешен случай. Те приемат първите обаждания, мобилизират дежурните екипи и остават в постоянен контакт с тях, за да координират допълнителни ресурси до справяне с произшествието.
Друга изключително сериозна задача е превенцията. Особено важна целева група са децата и учениците, защото те не само са най-уязвимите и изложени на риск, но и защото в тази възраст се изгражда гражданската култура на личността. А това създава гаранции в дългосрочна перспектива цялото население да бъде подготвено по-добре за извънредни ситуации. За децата са разработени програми, включени са тренировки за евакуация и спасителни действия при земетресение, пожар, наводнение и радиационна авария. Интереса към работата на огнеборците повишават откритите уроци и „Ден на отворените врати” в пожарната служба.
Чрез иновативни форми на обучение – спортни игри, анкети, конкурси и др. се стремим да провокираме интереса на децата сами да откриват правилните действия. Смея да твърдя, че децата се справят, защото те, за разлика от нас, по-възрастните, проявяват един инстинкт, който ги насочва как да действат в една определена ситуация. Но без да бъдат обучени, без да им бъде показано, в определени ситуации дечицата биха избрали грешната посока, така че от изключителна важност е още от малки да знаят как да реагират, какво да направят, и да им бъде напомняно, че в такива ситуации човек не трябва да изпада в паника, защото дори и обучен човек, знаещ и можещ, когато изпадне в паника би допуснал грешка и би навредил на себе си и околните и би рискувал живота си с неправилни действия и поведение, – обяснява главен инспектор Григоров и завършва с думите:
Бедствия, пожари и извънредни ситуации ще се случват и занапред – такава е логиката на живота. Нашият отговор е готовност за реакция, за да можем да защитаваме хората, изправени пред заплаха.
Снимки: Софийска пожарна, stara-sofia.com и Десислава Семковска
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..