Кралица Изабел I и нейният съпруг, крал Фернандо II, управляват голяма част от днешна Испания дълго и оставят след себе си какви ли не следи – от финансирането на плаванията на Христофор Колумб до поръчките за много и най-различни сгради. Тези постройки се отличават с готическите си елементи, гербове на високопоставени семейства и издялани в стените текстове. Тъй като по това време Испанската империя завладява все повече и повече нови земи, испанските владетели съзнателно започват да строят паметници и здания, които да увековечават величието на империята.
Параклисът в Гранада е една от многото красиви сгради, построени по поръчка на испанските монарси. Той е специален, защото кралица Изабел I и крал Фернандо II са избрали точно тук да бъдат погребани телата им, след като умрат. Надгробната им плоча се пази и до днес. Тя е изработена от флорентинския скулптор Доменико Фанчели през 1517 г. Двамата владетели сякаш спят върху издигнат трапец – кралят е завит с военната си наметка и държи своя меч, а кралицата е в съвсем обикновена рокля, без украса, за да се подчертае нейната скромност и честност. Възглавниците под главите и под краката им също са като истински – ако не ги пипнете, трудно ще познаете, че са от мрамор, а не от плат. Два малки легнали лъва от камък пазят вечния сън на владетелите.
Повече за Кралския параклис и за музея, в който се пази цяла колекция от фламандски, италиански и испански картини от 15-и и 16-и век, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, на 4 октомври, четвъртък, от 17 часа.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..