Заповядайте на есенния Парад на шапките в София!

БНР Новини

СнимкаИстинска феерия от цветове и форми, море от усмивки и добро настроение очакват жителите и гостите на столицата в събота, 6 октомври, когато в сърцето на града ще се проведе четвъртият Парад на шапките. Организатори са „Къщата на шапките” на дизайнерката Ирина Сардарева и Музеят за история на София. Яркото и елегантно шествие ще тръгне в 16.00 часа от паметника на Алеко Константинов, ще премине по пешеходната зона на бул. „Витоша ”и ще завърши пред Музея за история на София.

Историята на шапката е трагична. През 1946 година тя е била забранена в България. А аз искам да я възродя – обяснява Ирина Сардарева. – Защото българката е много красива жена, с голяма вътрешна енергия. Шапката ѝ помага да бъде различна, да се преобрази, да изиграе някаква роля, защото ние, жените, сме актриси, независимо дали го признаваме или не. Така че се опитвам да накарам българката да се усмихва повече в огледалото, да види себе си различна, да не се страхува да бъде кралица.




Софийският Парад на шапките се ражда през 2017 година и се провежда два пъти годишно – през пролетта и есента. Идеята не е нова: подобни паради се провеждат в Лондон, Ню Йорк, Барселона, Аскот и други градове. Какво подтиква Ирина Сардарева да прикани хората да сложат любимите си официални, спортни, луди, турски, индийски и всякакви други шапки и да излязат на улицата?

СнимкаКазах си: защо да няма такъв парад и в София? По-лоши ли сме от другите или нямаме толкова самочувствие? Парадът е невероятно преживяване, публиката ни аплодира, снима се с нас, хората много ни се радват. Ние създаваме една емоция, която напоследък липсва в живота ни – казва дизайнерката на шапки. – Често ни питат срещу какво протестираме. Ние не протестираме, ние раздаваме любов! Така че каня всички, които имат самочувствие или искат да добият такова, да дойдат и да покажем, че сме хора, които знаят кои са. Защото жената, която знае коя е, носи шапка, тя не се страхува да го покаже пред другите. А мъжете, с помощта на шапката, преоткриват джентълменското в себе си. Така че намерете себе си, сложете вашата шапка и се присъединете към нас!

След цялата магия, която очаква участниците и зрителите на Парада на шапките, пред Музея за история на София учениците на музикалния педагог Искра Милкова ще изнесат малък концерт, а шествието ще съпровожда един млад уличен музикант – Кристоф, който ще създаде празнично настроение.

Всеки път подготвям нещо ново или различно – обяснява тази изненада Ирина Сардарева. – Искам всичко да бъде неотрепетирано, да излиза от хората. Да е колкото се може по-непосредствено, по-истинско. На когото му се пее – да изпее нещо, на когото му се танцува – да танцува. Да не се страхуваме да се представим както с шапки, така и с песни и танци.

Снимка

Няма да липсват и награди. „Къщата на шапките” ще връчи отличие за най-красивата или оригинална ръчно изработена и украсена шапка, а Музеят за история на София ще награди най-елегантната дама.

Снимка

Любовта е най-важното в този живот – любовта към близките, работата, природата. Така мисля аз
– споделя Ирина Сардарева, и правя Парада на шапките защото смятам, че раздаването на любов, на позитивна енергия, е най-важното в този живот. И ако подарим любов на някого, тя ни се връща. Това понякога хората го забравят. Ние живеем с хубавите спомени. Така че Парадът на шапките е създаване на хубави спомени, а хубавите спомени... те са щастие! 

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10