„КаритАрт“ развива социално предприемачество сред младежи с увреждания

БНР Новини

Историята на най-голямата благотворителна организация на Католическата апостолическа екзархия в България – „Каритас София“, която се занимава с дейности, свързани с подпомагане на различни социално неравностойни групи, наброява вече 25 години. Като естествено продължение на работата с младежи с увреждания и положителното влияние на арт-терапията, която се провежда с тях, се ражда проектът „КаритАрт“, финансиран по „ЕЛБА 2 – развитие на социалното предприемачество за балканските региони“. 

Катя Найденова обучава доброволци




Това, което правим, са поздравителни картички, ръчно изработени от младежи с увреждания и техните родители – разказва за дейността на „КаритАрт“ Катя Найденова, ръководител на проекта и продуктов дизайнер. – Картичките, които предлагаме, са за различни поводи – официални празници като Коледа, Нова година, Великден, лични празници – рожден ден, раждане на дете, имен ден. Направили сме модели за фирмени празници, имаме малки картички за поздравление без конкретна причина. Също така се целим и в тези празници, които не са най-български – Свети Валентин, Хелоуин, но от които хората се интересуват и купуват картички за тях.

Младежите работят основно с хартия, украсяват своите прекрасни произведения с панделки и различни елементи за декорация. Творческият колектив на „КаритАрт“ много държи на доброто качество, както на материала, така и на изработката, защото е важно да се знае, че всичко, което излиза изпод талантливите им ръце, не е благотворителност.

Снимка

Това е социално предприемачество
– обяснява Катя Найденова. – Става въпрос за хора, които държат да работят и го правят добре и искат да изкарат, макар и минимални, средства чрез труда си. Ние не разчитаме на благотворителността на хората, а на това нашият продукт да се хареса и човек да купи също толкова добре изглеждаща картичка не от книжарница, а от нас, защото все пак имаме и кауза.

На територията на дневнния център за рехабилитация и интеграция на младежи с увреждания „Благовещение“, където се намира работилницата за картички, редовно работят около 6 младежи с увреждания и три от майките на тези деца.

Снимка

Работата по творческия процес е нещо, което дава на тези младежи самочувствие, увереност в техните възможности. Хората с увреждания безспорно имат таланти и просто трябва да бъдат поощрявани
– убедена е Катя Найденова. – Другата цел и желание е да ги интегрираме в обществото, т. е., самите те да повярват, че могат да бъдат равностойна част от нашето общество, създавайки техен си продукт, който да бъде харесван, предпочитан и купуван. Още един аспект от тази работа е сработването родител-дете, т. е., родителят да излезе от тежкото всекидневие на грижата за детето му и заедно да се потопят в един процес, който наистина е приятен и зареждащ и за двете страни.

Друго предложение на „КаритАрт“ е „Масова картичка с кауза“.

Снимка

Става въпрос за 4 картини на художници от Центъра за рехабилитация и интеграция, избрани на конкурсен принцип, които ще бъдат отпечатани в масов тираж и ще се предлагат на различни обществени места.

Снимка

А идеята е хората да видят, че и сред младежите с увреждания има талантливи и способни художници с богат душевен свят, който пресъздават с присъщата им дълбока емоционалност и вродения усет към красивото.

Снимка

Средствата от продадените картички отиват за самофинансиране на нашето предприятие – за да закупим отново материали за картичките, а също така и за да заплатим труда на хората, които участват в изработването им. Това не са суми, с които могат да се издържат, но е нещо стимулиращо, първо, във финансово изражение, второ – като стимул за самите тях, за самочувствие
– казва Катя Найденова.

Прекрасните картички на младежите с увреждания към „КаритАрт“ могат да се поръчат в онлайн магазина на социалното предприятие или на страницата им във Фейсбук.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10