В България всяка година се раждат между 6000 и 6500 недоносени деца, т. е. едно от десет бебета е родено преждевременно. Това са данни на Световната здравна организация, защото, за съжаление, в нашата страна не съществува официален регистър на недоносените деца. Зад всяка безлична цифра на сухата статистика обаче се крие лична история. История за болка, мъка и изплакани сълзи. История за борбеност, любов и щастливи усмивки.
Недоносено бебе може да се роди във всяко семейство. Мнозина смятат, че недоносените бебета се раждат в семейства с нисък здравен статус или в семейства от малцинствени групи, което е невярно – развенчава една от най-разпространените заблуди Маргарита Габровска, логопед и специалист по ранна интервенция в семеен център „Малки чудеса” към фондация „Нашите недоносени деца”. – Понякога не е задължително да има медицинска причина. Често до преждевременно раждане води инфекция, травма, понякога възрастта на майката или специфично закрепване на плацентата. Майките се чувстват виновни, че бебето се е родило толкова рано, а всъщност липсва информация, че това може да се случи съвсем случайно.
Фондацията „Нашите недоносени деца” – първата неправителствена организация, създадена в подкрепа на българските недоносени деца и техните семейства, дава отговор на въпроситена родителите, предоставя информация и подкрепа, работи за подобряване на материалната база в неонатологичните отделения, осигурява на бебетата и децата необходимата среда и специалисти за тяхното по-нататъшно развитие.
Фондацията е създадена през 2012 година от три майки на недоносени бебета, които, сблъсквайки се с проблема, осъзнават, че в България няма на кого да разчитат и откъде да намерят информация – казва Маргарита Габровска. – От една година съществува и семейният център „Малки чудеса”. Тук родителите получават съвети за ранното детско развитие или специфичните потребности на преждевременно родените деца. Децата работят в терапевтични групи и индивидуално с логопед, ерготерапевт, психолог, музикотерапевт. Опитваме се по всякакъв начин да ги подкрепяме, така че максимално бързо да преодолеят затрудненията и да се справят по-добре занапред.
Един от проблемите е свързан с високотехнологичното медицинско оборудване. Докато в големите градове такова има и специалистите са на много добро ниво, в малките градчета все още има нужда от подновяване на апаратурата. За осигуряване на необходимите средства фондация „Нашите недоносени деца” организира различни благотворителни инициативи.
Вече няколко години провеждаме базари – разказва Маргарита Габровска. – Доброволци плетат и шият за недоносените бебета. Например октоподчета, чиито пипала симулират пъпната връв. Те се поставят в кувьоза, за да може вместо да се хваща за системите и да се нарани без да иска, бебето да се хване за това октоподче. Шият малки шапчици и терлички, тъй като размерът е по-специфичен, както и покривала за кувьозите, които предпазват бебето от пряка светлина и шум и му осигуряват спокойна среда, в която може да се развива и да оздравее.
„Вечер на чудесата” пък е събитието, където официално се обявяват инициативите, за които ще се събират средства. Тази година те са свързани с разкриване на семейни стаи в неонатологичните отделения, в които родителите могат да прекарат повече време с бебетата си, докато още са в болницата, с ежегодно набиране на средства за апаратура и с развитие на Семейния център.
Част от средствата ще отидат за социалната програма за деца, чиито семейства не могат да си позволят необходимата терапия – споделя Маргарита Габровска. – Искаме да обзаведем зала за психомоторика, която е много важна за преждевременно родените, а също така да осигурим надграждащо обучение на специалистите, тъй като много малко са профилирани в развитието на недоносените деца и ранното детско развитие и интервенция при тях.
Можете да подкрепите инициативите или да станете доброволец тук: premature-bg.com
Снимки: личен архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..