Майките на деца с увреждания не искат да разказват драматични истории, а да водят нормален живот

БНР Новини
Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова

Там, където свършва социалната държава, на обществената сцена излизат социалните предприемачи. С една-единствена кауза – добротворчество в полза на по-слабия, по-беззащитния, по-уязвимия.

Социални предприемачи от девет европейски страни заедно с представители на бизнеса, институциите и гражданските организации обсъждат на двудневна конференция в София социалните възможности, които да подобрят живота на децата и младежите. На форума под наслов “Партньорство за промяна” столичният кмет Йорданка Фандъкова каза, че най-новата общинска програма, която ще започне от новата година и е на стойност 100 хил. лв., е за социални иновации.




СнимкаПолитиката ни в подкрепа на хората в неравностойно положение е да създаваме възможности пред тях – на първо място, образование на децата, но и на възрастните, за да се включат те успешно в социалния и икономическия живот – допълни тя. – През последните години създадохме няколко инструмента за подкрепа и сред тях са социалните ни предприятия. Например чрез общинското търговско дружество “Лозана” 28 души в момента работят в печатница, обществена пералня и цех за пакетиране. Но това е само един пример за възможностите пред останалите предприемачи.

Преди две години Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова приемат за своя кауза възможността майките на деца с увреждания да могат да работят и да се издържат сами. Така създават фондацията “Оле Мале”, която до момента е помогнала на близо сто жени чрез ръчно изработени предмети да се почувстват финансово независими. По-дългосрочната им цел пък е чрез промяната в законодателството, за която майките от месеци се борят, от ползватели на социални помощи те да се превърнат в данъкоплатци.

Снимка




Не знам как да разкажа личната история на майка на дете с увреждания – да си представите колко тежко е да работиш нощем между пристъпите на детето си, понеже няма смисъл да си лягаш, и колко трудно е да запазиш висок дух и работоспособност, когато невинаги инфраструктурата ти позволява да го разходиш
– каза Елисавета Белобрадова. – Всъщност майките не искат да разказват истории, които ще ви разплачат, а да водят нормален, дори скучен живот, без хиляди препятствия. И това представлява “Оле мале” – стремежът ни никога повече да не разказваме драматични истории и вместо това да се хвалим, че всички майки на деца с увреждания живеят чудесно.

На конференцията еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел пък постави акцент върху проблем от своя ресор и заяви, че най-голямото предизвикатество пред Европа се свързва с цифровите умения на нейните граждани. По думите ѝ, след 2020 г. деветдесет на сто от работните места ще изискват подобна квалификация, но днес едва 37 процента от хората я притежават. Тя препоръча също така използването на трите засега в България дигитални иновационни хъба.




СнимкаХъбовете са мястото, където социалните предприемачи могат да намерят информация и отговори на въпросите с какво финансиране разполагат и от какви ниши в пазара да се възползват – обясни Мария Габриел. – Защото е важно да се знае продуктът на какъв пазар ще бъде пласиран, така че бизнес моделът да не претърпи крах още през първите три месеца. Освен това хъбовете ще предлагат обучение на социалните предприемачи, за да имат успешни проекти.

Мария Габриел обърна специално внимание и на киберсигурността, подчертавайки, че 80 на сто от европейските фирми, включително и социалните предприятия, не знаят дали някога са ставали обект на кибератаки. Явлението обаче не засяга само личните данни, а и критична инфраструктура като здравеопазването, енергетиката, транспорта, образованието, каза още тя.

Снимка

Но тъй като около Коледа все повече говорим за добри дела, жените в “Оле Мале” имат една простичка мечта, една коледна амбиция, както я нарича Елисавета Белобрадова – да украсят със своите играчки коледните елхи пред всички общини.

Снимки: Диана Цанкова, БГНЕС и olemale.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10