Промишлената активност в Китай се влоши през ноември до 27-месечно дъно

Търговската война със САЩ влияе все по-негативно на втората по сила икономика в света

Бизнес активност в китайския промишлен сектор спрямо да нараства през ноември за пръв път от повече от две години насам в резултат на продължаващо забавяне на новите поръчки с оглед на факта, че увеличаващата се несигурност около търговското напрежение със САЩ влошава бизнес нагласите във втората по сила икономика в света, показват резултати от последното проучване на Националното статистическо бюро.

Индексът PMI на промишлената активност в Китай се понижи през ноември до 50,0 пункта при очаквания за стабилизация в октомврийското ниво от 50,2 пункта. Това представлява най-ниско ниво от 28-месеца насам и първо достигане на ключовото ниво от 50 пункта, което е водораздел между експанзията и свиването на бизнес активност. За последно промишленият PMI индекс на Китай беше под това ключовата бариера от 50 пункта през юли 2016-а година, когато беше на ниво от 49,9 пункта.

Подиндексът, оценяваща само промишлено производство, се понижи до 51,9 пункта от 52,0 пункта през предходния месец, докато индексът на новите поръчки спадна до 50,4 от 50,8 пункта.

"Война с митническите тарифи" между САЩ и Китай продължава да се отразява най-негативно на китайските експортни промишлени поръчки, въпреки че съответният PMI подиндекс се повиши слабо през ноември до 47,0 от 46,9 пункта, но остава стабилно под важното ниво от 50,0 пункта за шести пореден месец, което е знак за свиване на новите експортни поръчки. Трябва да се има предвид, че през месец май (в началото на търговската война) индексът на промишлените поръчки за износ беше на ниво от 51,2 пункта - стабилно над важното ниво от 50 пункта, което е водораздел между растежа и спада.

Влошаване бележи и индексът на промишлените поръчки в самия Китай - до 47,1 пункта от 47,6 пункта през октомври.

Индексът PMI, измерващ активността извън промишлената сфера, също бележи понижение през ноември, достигайки 15-месечно дъно от 53,4 пункта спрямо 53,9 пункта през октомври. Подиндексът на активността в сферата на услугите се повиши слабо до 52,4 пункта от 52,1, докато индексът, оценяващ строителната активност, се понижи през ноември до 59,3 пункта от 53,9 пункта през октомври.

Трябва да се има предвид, че непромишленият PMI индекс обхваща редица важни сектори, включително търговията на дребно, авиацията, софтуерният бизнес, както и бизнеса с недвижими имоти и строителството.

Слабите ноемврийски проучвания потвърждават опасенията за отслабване на икономическите фундаменти на Китай в резултат на търговската война със САЩ. Някои анализатори се притесняват, че слабостта във втората по сила световна икономика ще остане в сила за по-продължителен период и може да се окаже по-сериозна от очакваното, ако американският президент Тръмп изпълни заканите си за рязко повишаване на митата от 10% на 25% върху вноса на китайски стоки за 200 млрд. долара.

Днешните слаби данни са факт само ден преди очакваният в събота работен обяд между Доналд Тръмп и китайския президент Си Цзинпин в кулоарите на срещата на лидерите от Г-20 В Буенос Айрес, Аржентина. Това ще е тяхната първа среща, след като двете най-големи икономики в света започна да налагат една на друга високи мита по-рано тази година. Вчера президентът на САЩ изпрати смесени сигнали относно изгледите за търговска сделка с Китай, посочвайки, че споразумението е близо, но самият той не е сигурен, дали желае то да бъде факт точно сега.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45