Промишленият растеж в еврозоната се забави през ноември до 27-месечно дъно, тъй като експортните поръчки се свиха за втори пореден месец, което е поредно доказателство, че икономическата експанзия в региона на единната валута вече подмина своя пик, показват окончателни данни от проучване на агенция IHS Markit, които са малко по-добри от предварителната оценка.
Промишленият PMI индекс се понижи през ноември до 51,8 пункта от 52,0 пункта през октомври и малко над предварителен индекс на ниво от 51,5 пункта. Въпреки че индексът все още продължава да задържа стабилно над важното ниво от 50 пункта за 65-и пореден месец (трайно задържане на индекса над това важно ниво за всеки един от месеците от юли 2013-а година насам) и е малко по-добър от предварителното проучване, това е неговото най-ниско ниво от август 2016-а година.
Индексът PMI, оценяващ само промишленото производство, се понижи към 5-годишно дъно от 50,7 пункта спрямо 51,3 пункта през предходния месец, достигайки най-ниско ниво от средата на 2013-а година. Индексът на новите експортни поръчки остана за втори пореден месец под важното ниво от 50 пункта, което е ясен знак за продължаващо намаляване на производствените поръчки и сигнал, че промишленият сектор в еврозоната е все по-силно притеснен от глобалните търговски бариери.
"Ноемврийските PMI данни подчертават степента, с която производствените условия са станали по-предизвикателни, което предполага, че промишленото производство през четвъртото тримесечие може да се отрази негативно върху икономически растеж на еврозоната в края на годината", посочи главният икономист на агенция IHS Markit Крис Уилямсън.
"Надеждите, че наблюдаваната в последно време слабост може да се окаже само краткотрайно явление, са в противовес на бизнес оптимизма по отношение на перспективите за предстоящата година, който остава един от най-мрачните след дълговата криза в еврозоната през 2012-а година и предполага, че компаниите се подготвят за още по-слабо търсене през следващите месеци", допълни Уилямсън.
Индексът PMI, определящ нивото на бъдещия оптимизъм сред мениджърите в промишления сектор, се повиши слабо през ноември до 56,3 пункта от 56,1 пункта през октомври, когато достигна най-ниското ниво от последните месеци на 2012-а година. Доста слабото подобрение на този индекс не предвещава скорошно обръщане на негативна тенденция в промишления сектор.
Според агенция IHS Markit, по-мрачната бизнес перспектива е свързана с водената от САЩ търговска война с Китай, която е в ущърб на глобалния икономически растеж и засилва допълнително политическата несигурност в единния валутен блок.
По-рано днес агенция Markit представи резултати от свои аналогични проучвания за промишлената активност в четирите водещи икономики на еврозоната. Промишлените PMI индекси на Германия и Франция бяха малко по-добри от експресните оценки, но въпреки това отчетоха най-ниски нива от повече от две години насам, съответният промишлен PMI индекс на Италия пък се влоши до близо 4-годишно дъно, като единствено индексът на Испания отбеляза известно подобрение до тримесечен връх.
Германският промишлен PMI индекс се понижи през ноември до 31-месечно дъно от 51,8 пункта от 52,2 пункта през октомври и малко над предварителен индекс на ниво от 51,6 пункта, а аналогичният френски индекс се влоши до 26-месечно дъно от 50,8 пункта спрямо 51,2 пункта през октомври и предварителен индекс на Markit на ниво от 50,7 пункта.
Промишленият PMI индекс на Италия пък се влоши рязко до 47-месечно дъно от 48,6 пункта спрямо 49,2 пункта през октомври, отбелязвайки спад под важното ниво от 50 пункта за втори пореден месец и най-слабо ниво от декември 2014-а година.
Единствено аналогичният индекс на Испания нарасна през ноември до 52,6 пункта от 51,8 пункта през октомври, бележейки подобрение за втори пореден месец от септемврийското ниво от 51,4 пункта, когато испанският промишлен индекс достигна 25-месечно дъно.
Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..
Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..
Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..
Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..