Инвеститорите на европейските фондови пазари посрещнаха с бурен ентусиазъм постигнатото през уикенда споразумение между Доналд Тръмп и Си Цзинпин за временно преустановяване на политиките на увеличаване на митническите тарифи между САЩ и Китай в рамките на следващите три месеца, докато се провеждат новите търговски преговори между двете водещи световни икономики.
Общият европейски индекс Stoxx Europе 600 се повишава в понеделник с 1,6%, френският индекс CAC40 нараства с 1,5%, а британският индекс FTSE100 - с 2,14%, след като Доналд Тръмп се ангажира да отложи с 90 дни планираното за 1-ви януари увеличение от 10% на 25% на налозите върху вноса на китайски стоки в САЩ за 200 млрд. долара, като в същото време Си Цзинпин обеща Китай да увеличи съществено покупките на американски стоки.
Най-значим ръст с 2,4% бележи германският фондов индекс DAX 30, благодарение на силно поскъпване на акциите на немските автомобилни компании с оглед на изказване на Тръмп, че властите в Пекин са се съгласили да намалят убийствено високите мита в размер на 40%, които Китай наложи през юли върху вноса на автомобили, произведени в САЩ.
Графика на германския фондов индекс DAX 30 (на дневна база)
Трябва да се има предвид, че значителна част от този внос идва от заводи на големите германски автомобилни компании, намиращи се в Съединените щати. Акциите на Daimler поскъпват с 6,55%, на BMW - с 6,74% и на Volkswagen AG - с над 4%. Силен ръст с 8,2% бележат и акциите на френската компания Faurecia, специализирана в автомобилно оборудване, както и с 3,15% на акциите на компанията за автомобилни гуми - Continental AG. Целият европейски автомобилен сектор бележи солиден подем, като общият индекс STOXX Europe 600 Automobiles & Parts, включващ акциите на 600-те компании, произвеждащи автомобили и части за тях, нараства с 3,8%.
Силното поскъпване на петролните фючърси с близо 5%, както и на цените на останалите важни суровини в резултат на търговското примирие между САЩ и Китай пък допринася за възходящо движение и на акциите на енергийните и на минно-добивните европейски компании. Така например индексът STOXX Europe 600 Oil & Gas нараства с 2,65%, като акциите на British Petroleum поскъпват с 2,73%, на минно-добивните компании Rio Tinto, Antofagasta, Anglo American и Glencore - със между 5% и 8%.
Сигналите за известно отслабване на търговското напрежение между САЩ и Китай се отразя позитивно и на акциите от технологичния сектор, като индексът STOXX Europe 600 Technology нараства с 2,75%, а акциите на водещи технологични компании като Infineon, STMicroelectronics и AMS - с между 6% и 7,3%.
Солидно възходящо движение в понеделник бележат и акциите на компании за луксозни стоки, тъй като и те са доста чувствителни по отношение износа в посока Китай. Акциите на конгломерата LVMH (LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton) поскъпват с близо 4%, а на базираната във Франция компания Kering SA, което притежател на марката Gucci - с над 5 на сто.
Акциите на френските вериги магазини Carrefour и Casion обаче се понижават съответно с 2,4% и с 3,75% в резултат на поредните големи съботни размирици в Париж.
По-рано днес и азиатските фондови борси отчетоха добри повишения в резултат на временното търговски примирие между Вашингтон и Пекин. Китайският индекс Shanghai Composite скочи с 2,57%, южнокорейският Kospi - с 1,67%, индексът Hang Seng - с 2,55% и токийският индекс Nikkei - с 1%. Борсите в Сингапур и Тайван пък приключиха търговията в понеделник със солидни повишения с близо 2,5 на сто.
Американските инвеститори също се подготвят за днешно силно представяне на Уолстрийт, като фючърсите и на трите основни фондови фючърси бележат добри повишения на извънборсовата търговия. Фючърсите на DJIA нараства с близо 450 пункта (повишение с 1,75%), на широкият индекс S&P 500 - с 1,53% и на Nasdaq Composite - с цели 2,25%.
Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..
Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..
Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..
Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..