Подем на Уолстрийт след сигналите за отслабване на търговското напрежение между САЩ и Китай

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Акциите на американските компании стартираха търговията в понеделник с доста добри повишения, тъй като и инвеститорите на Уолстрийт приветстваха договореното през уикенда между Доналд Тръмп и Си Цзинпин временно преустановяване на политиките на увеличаване на митническите тарифи между САЩ и Китай в рамките на следващите три месеца, докато се провеждат новите търговски преговори между двете водещи световни икономики. И трите основни фондови индекса достигнаха за кратко триседмични върхове.

Индексът на сините чипове DJIA отвори със солиден ръст от близо 450 пункта и за кратко успя да се повиши над нивото от 26 000 пункта за пръв път от 12-ти ноември насам. Последва париране на част от първоначалните печалби, като DJIA върна леко назад към 25 850 пункта, но все пак продължава да нараства с над 300 пункта (повишение с 1,25%).

                                                                                                           Графика на индекса на сините чипове DJIA

Снимка

Въпреки днешния подем инвеститорите сякаш изглеждат предпазливи с оглед наближаването на серията важни бивши върхове на DJIA около 26 077/26 247 пункта (върхове от 7-и, 8-и, 9-и и 12-ти ноември). Важната техническа зона на подкрепа за индекса на сините чипове обаче е разположена около 25 600 нивото (бивш негов петъчен връх около 25 594 пункта и важна 100-дневна пълзяща-средна около 26 000 нивото), като само евентуално понижение на DJIA поне нея може да постави под въпрос неговото добро възходящо движение в сила от дъната около 24 235/24 259 пункта от 23-ти и 26-и октомври.

Широкият индекс S&P500 пък се повишава с около 1%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 1,4%, след като и те стартираха днешната търговия с още по-добри повишения съответно с 1,6% и с 1,8%.

Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи с 90 дни евентуалното ново увеличение от 10% на 25% на митата върху вноса на китайски стоки за 200 млрд. долара допринася за добро повишение на акците на технологичните компании (акциите на Apple поскъпват с 2,3%), както и на акциите на индустриални гиганти като Caterpillar Inc. и  Boeing Co., които поскъпват съответно с 2,75% и с близо 5 на сто.

Изказването на Доналд Тръмп, че Китай е съгласен да намали и дори да премахне въведените през юли убийствено високи мита от 40% върху вноса на американски автомобили, пък допринася за подем на акциите на компаниите, произвеждащи автомобили. Акциите на General Motors поскъпват с 2,4%, а на Ford Motor и Tesla Inc. - с над 4 на сто.

Рязкото поскъпване на петролните фючърси с около и над 4% е в подкрепа на възходящо движение с между 1,4% и 2,0% на акциите на енергийни гиганти като Exxon Mobil Corp и Chevron Corp.

Американските компании за производство на микропроцесори, чиито приходи зависят силно от продажбите на китайските пазари, също бележат доста здрави повишения, като акциите на Advanced Micro Devices Inc. поскъпват с над 9%, а на Nvidia Corp. - с 4,5%.

Подем с между 2,5% и 5% има и при акциите на големите китайски компании за електронна търговия, листвани на Уолстрийт - Alibaba Group Holdings Ltd, JD.com Inc и Baidu Inc.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45