ОИСР: Франция измести Дания като страната с най-голямо данъчно бреме през 2017 година

Организация за икономическо сътрудничество

През 2017-а година Франция е изпреварила Дания като държавата с най-големи данъчни налози, като в същото време приходите от държавни данъци в развитите страни достигнаха рекордно високи стойности, показват данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Проучването на ОИСР идва в доста неподходящ момент за френския президент Еманюел Макрон и едва ли ще му помогне в опитите да омиротвори протестиращите, разгневени от високата цена на живот във втората по сила икономика на еврозоната.

Според ОИСР средният общ размер на държавните данъчни приходи през миналата година сред 34-те страни - членки на организацията е достигнал 34,2% от брутния вътрешен продукт. Макар, че този процент е по-нисък от 34,0% през 2016-а година, в номинално изражение това са най-големите по размер данъчни приходи от 1965-а година насам, откогато базираната в Париж организация притежава разполага с такива данни.

Във Франция данъчните приходи са нараснали до 46,2% от БВП на страната (от 45,5% през 2016-а и спрямо 43,4% през далечната 2000-а година), надвишавайки рекордните до тогава данъчни постъпления в Дания, които обаче са се понижили през 2017-а година до 46,0% от БВП (от 46,2% през 2016-а и спрямо 46,9% през 2000-а). Дания заемаше челното място на класацията на ОИСР по отношение на данъчното бреме между 2002-а и 2016-а година, като през миналата година тя беше изпреварена за пръв път от Франция.

                                                                    Класация на избрани страни-членки на ОИСР по отношение на данъчната тежест

                                                                                                     (данъчни приходи като % от БВП)

Снимка

Трябва да се има предвид, че високата данъчна тежест на Франция е източник на сериозно възмущение сред френските граждани. В средата на ноември избухнаха обществени размирици, определени като бунта на "жълтите жилетки". Тези протести започнах да ескалират, преминавайки в отявлено насилие, особено в Париж. Повод за тези протести е именно гневът от високото данъчно бреме и цена на живот.

Правителството на президента Макрон, което си беше поставило за цел постепенно да намали общата данъчна тежест по време на своя петгодишен мандат, отложи във вторник с поне шест месеца планираното увеличение на данъците върху горивата в опит да успокои ескалиращата криза в страната.

От 34-те страни-членки, в 19 от тях се наблюдава увеличаване на държавните данъчни приходи спрямо размера на съответната икономика, а в 16 - понижение, като Мексико продължава да бъде в дъното на класацията, отбелязвайки най-ниски данъчни приходи през 2017-а година в размер на 16,2% от БВП спрямо 16,6% през 2016-а година.

Израел отбеляза най-голямо увеличение на данъчната тежест - с 1,4 процентни пункта до 32,7% от БВП, следвана от САЩ, където държавните приходи от данъци се повишиха през миналата година с 1,3 процентни пункта до 27,1% от БВП. Въпреки това обаче, едва пет други държави имат по-слаба данъчна тежест от САЩ - Мексико, Турция, Чили, Южна Корея и Ирландия, показват данните на ОИСР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45