Търговския дефицит на САЩ удари през октомври 10-годишен връх от 55,5 млрд. долара

Дефицитът с Пекин нарасна до рекордните 43,1 млрд. долара въпреки високите мита за китайските стоки

През октомври международният дефицит на САЩ при търговията със стоки и услуги се разшири до 10-годишен връх в резултат на слабо увеличаване на вноса при свиване на износа, което предполаган, че провежданата от президента Доналд Тръмп и от неговата администрация политика на увеличаване на митата, целяща свиване на дефицита, е неефективна.

Търговският дефицит спрямо Китай пък достигна през октомври рекорден исторически връх, което също потвърждава неефективността на провежданата от Вашингтон търговска война с Пекин.

В рамките на октомври американският търговски дефицит нарасна с 1,7% до 55,49 млрд. долара от 54,56 млрд. долара през септември (възходяща ревизия от предишна оценка за дефицит от 54,02 млрд. долара), показват данни на Департамента по търговия. Това представлява разрастване на търговския дефицит на САЩ за пети пореден месец и най-голям негативен търговски баланс от 10 години насам (от октомври 2008-а).

Причина за разширяването на дефицита е нарастването на американския внос с 0,2% до рекордните в историята 266,5 млрд. долара, докато износът на произведени в САЩ стоки се понижи с 0,1% до 211,0 млрд. долара.

                                                                                                   Графика на търговския дефицит на САЩ (в млрд. долари)

Снимка

За първите десет месеца на настоящата година търговският дефицит се разшири с 11,4% до почти 503 млрд. долара от 451 млрд. долара за същия период на 2017-а година и все още има реален риск да достигне през цялата 2018-а година рекордни за последното десетилетие нива от 600 млрд. долара.

Данните на Департамента по търговия показват, че наложените от САЩ високи мита на различни чуждестранни стоки и най-вече на вноса от Китай все още не допринасят с нищо за свиване на търговския дефицит. Показателно е, че търговският дефицит през октомври с Китай (вторият най-голям търговски партньор на САЩ) дори нарасна в рамките на месец с цели 7,1% до рекордните 43,1 млрд. долара най-вече с оглед на факта, че износът на американска соя за Китай се понижи с 800 млн. долара, тъй като този експорт стана обект на високи мита, наложени от властите в Пекин.

Една от основните причините, поради които търговският дефицит на САЩ продължава да се увеличава, е че американската икономика се намира в много по-добра форма от другите водещи икономики, а американците са в по-добро финансово положение, отколкото потребителите в повечето от останалите държави и с оглед на това харчат повече за по-евтини вносни стоки.

Трябва да се има предвид, че разширяващият се търговски дефицит през третото тримесечие отне цели 1,78 проценти пункта от растеж на годишния БВП на САЩ, който се забави до 3,5% от 4,2% през второто тримесечие.

Високият дефицит през октомври предполага, че той ще продължава да оказва негативно влияние върху растежа на американската икономика и през последното тримесечие на годината.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45