МВФ предупреди за забавяне на икономическия растеж на САЩ през следващите две години

Морис Обстфелд, икономически директор на МВФ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Растежът на икономиката на САЩ ще се забави през 2019-а и 2020 година най-вече в резултат на по-слабото представяне на глобалната икономика, посочи пред репортери главният икономист на МВФ Морис Обстфелд преди напускането му на поста в края на годината.

"За останалата част на света изглежда, че въздухът вече излиза от балона (световната икономика започва да издиша), като това ще засегне и Съединените щати", посочи той в интервюта за "Уолстрийт джърнъл" и за "Файненшъл таймс".

"Ние отдавна предвиждаме малко по-нисък растеж в САЩ за 2019 година, от този, постигнат през настоящата година. Част от това отслабване ще се дължи на оттеглянето или дори на обръщането на някои от фискалните стимулиращи политики, предприемани от администрацията на президента Доналд Тръмп. Този процес (на по-слаб икономически растеж) вероятно ще бъде по-силно изразен през 2020-а, отколкото през 2019 година, според данните с които разполагаме. Икономическото забавяне извън САЩ, доколкото виждаме признаци за това, обаче изглежда по-драматично", предупреди Обстфелд.

Въпреки това той добави, че американската икономика все още показва признаци на експанзия, която е над потенциалните нива на растеж.

Морис Обстфелд също така отбеляза, че икономическите данни от Азия и Европа за третото тримесечие са били разочароващи. В Япония и Германия, например, БВП дори се сви. 

Трябва да е има предвид, че тези сравнително негативни коментари идват от страна на икономист, който по време на трите си години в МВФ често беше по-оптимистично настроен.

За пореден път Обстфелд отново изрази съжаление относно търговските напрежения, особено между САЩ и Китай, но и между САЩ и други търговски партньори, включително Европа, които напрежения заплашват глобалния растеж. Той обаче изключи възможността светът да стане свидетел на друга голяма депресия, подобна на тази през 30-те години на миналия век, когато "търговията напълно се срина натиска на търговските ограничения".

"Смятам, че сегашното напрежение може да се окаже вредно, защото голяма част от световните инвестиции и производство са обвързани с търговията, но не може да се говори за колапс, подобен на този от 30-те години на миналия век", отбеляза главният икономисти на МВФ.

В отделно интервю за телевизия CBS, управляващият директор на МВФ Кристин Лагард отново осъди търговското напрежение, което доведе до постоянно нарастващи митнически тарифи.

Попитана за скорошните антиправителствени протести във Франция, г-жа Лагард посочи, че без съмнение те ще имат негативен икономически ефект. "Това са много тъжни картини", отбеляза тя, визирайки телевизионните кадри на вандализъм и насилие по улиците на френската столица. "Аз съм истинска парижанка и това, което виждам да се случва в Париж, е изключително тъжно".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45