Предпазлив оптимизъм на фондовите пазари след новината за подновяване на търговските разговори между САЩ и Китай

Китайският фондов пазар реагира предпазливо позитивно на информацията за проведения късно снощи (рано днес) телефонен разговор между вицепрезидента на страната Лю Хъ с американския финансов министър Стивън Мнучин и с търговския представител на САЩ Робърт Лайтизер. Според "Уолстрийт джърнъл" с този телефонен разговор беше сложено началото на последния кръг от търговските преговори между САЩ и Китай, договорен преди по-малко от двете седмици между президентите Доналд Тръмп и Си Цзинпин.

Основният индекс на борсата в Шанхай - Shanghai Composite приключи днешната търговия с повишение от 0,37%, по-малкият индекс Shenzhen Composite - с повишение от 0,85%, а индексът Hang Seng - със слабо повишение от 0,07%.

Останалите азиатски борси индекси все още остават подвластни на последните труболенции на глобалните финансови пазари, като японският индекс Nikkei се понижи с 0,34%, индексът на борсата в Сингапур  Straits Times Index - с 0,48%, южнокорейският Kospi - с понижение от едва 0,04%. Подновяването на търговските разговори между САЩ и Китай беше приветстваната от инвеститорите в Австралия и в Нова Зеландия, като австралийският индекс ASX200 приключи търговията във вторник с повишение от 0,42%, а новозеландският NZX - с 0,13%.

Европейските инвеститори също реагира позитивно на тази новина, като основните фондови индекси на стария континент стартират днешната търговия с повишения, парирайки част от вчерашния техен солиден спад. Общият индекс Stoxx Europe 600 нараства с 1% след спад в понеделник с 1,9% и здраво понижение с 3,4% в рамките на предходната седмица (най-силен спад от седмицата до 12-ти октомври).

Германският индекс DAX 30 също нараства с около 1%, а френският CAC 40 - с 0,92%, след като вчера те се разделиха с 1,5% от стойността си. Слаба подкрепа за днешния позитивен старт на борсата в Париж оказа и поетият снощи от френския президент Еманюел Макрон ангажимент за повишаване на минималната заплата и за намаляване на някои данъци в опит да предотврати по-нататъшна ескалация на протестите на "жълтите жилетки", които разтърсиха през последните няколко седмици втората по големина икономика в еврозоната.

Британският индекс FTSE100 се повишава по-сдържано с 0,5% след понижение с 0,8% в понеделник, тъй като инвеститорите на борсата в Лондон са доста предпазливи с оглед на отложеното за неясно кога гласуване в парламента на Великобритания на Брекзит сделката, договорена между премиера Тереза Мей и останалите страни-членки на ЕС, което гласуване по план трябва да се проведе именно във вторник.

Слабо повишение с 0,27% бележи и италианският фондов индекс, парирайки много малка част от вчерашния спад с 1,8%, тъй като все още няма ясни сигнали, дали управляващите в Рим ще предложат на ЕК нов бюджетен план за 2019-а година, отговарящ на изискванията на Комисия за доста по-малък от досега заложения бюджетен дефицит.

Днешният опит за подем на азиатските и на европейските борси е факт и след снощното рязко обръщане на първоначалната негативна посока на пазара на акции на Уолстрийт. Индексът DJIA приключи в понеделник със слабо повишение от 34 пункта (повишение с 0,14%), но след като по-рано през деня той се срина с нови около 500 пункта, пробивайки за кратко под психологическото ниво от 24 000 пункта за пръв път от месец май насам. Широкият индекс S&P500 пък нарасна в края на търговията с 0,18%, след като по-рано през деня се понижи до най-ниско ниво от април.

Технологичният индекс Nadaq Composite пък нарасна с 0,74%, парирайки също първоначален спад, който беше в резултат най-вече на спад с близо 2% на акциите на Apple след новината, че китайски съд е забранил на технологичния гигант да продава в страната някои от моделите си iPhone поради нарушение на два патента, притежавани от компанията за микрочипове Qualcomm Inc. В последствие обаче стана ясно, че забраната се отнася за продажбите на смартфони от моделите iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X., като техният пазарен дял в Китай е едва между 10% и 15% от продажби на компанията Apple в страната. Това допринесе за париране на първоначалните продажби на акции на Apple и в края на вчерашната търговия акциите на компанията приключиха с повишение от 0,66%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45