Подем на азиатските и европейските борси след изразения от Тръмп оптимизъм за търговска сделка с Китай

В сряда азиатските и европейските борси се намират в подем за втора поредна сесия на търговия, тъй като инвеститорите реагират позитивно на изразеният от президента на САЩ оптимизъм относно постигането на търговска сделка с Китай в негово пространно интервю за агенция Ройтерс.

Повод за оптимизъм относно разрешаване на търговските спорове между Вашингтон и Пекин продължава да предоставят и стартиралите по-рано тази седмица нови търговски преговори между висши представителите на двете водещи световни икономики, както и очакваното в скоро време намаляване до 15% на убийствено високите мита от 40%, наложени през юли от китайските власти върху вноса на автомобили, произвеждани в САЩ.

Даденото в Овалния кабинет на Белия дом интервю на Тръмп за агенция Ройтерс допринесе по-рано днес за силен ръст на основните азиатски борси, като японският фондов индекс Nikkei нарасна с цели 2,15%, индексът Hang Seng - с 1,61%, южнокорейският Kospi - с 1,44% и австралийският ASX 200 - с 1,39%. Основният китайски индекс Shanghai Composite се повиши по-скромно с 0,31%, но все пак това представлява негово предпазливо повишение за втора поредна сесия на търговия.

Подкрепа за днешния инвеститорски риск апетит оказа и новината за освобождаването под гаранция на финансовия директор на Huawei, тъй като този ход може отчасти да омиротвори гнева на китайските власти по повод на ареста на Сабрина Мън Ванчжоу.

Инвеститорите на стария континент също приветстват сигналите за отслабване на търговското напрежение между САЩ и Китай, като основните европейски борси стартират днешната търговия със солидни повишения за втора поредна сесия. Общият индекс Stoxx Europe 600 нараства с 1,1%, след като във вторник се повиши с 1,5%, германският индекс DAX - с 1,29%, а френският CAC40 - с 1,82%, задълбочавайки по този начин техните добри повишения с между 1,4% и 1,5% ден по-рано.

Дори водещият фондов индекс на борсата в Лондон - FTSE100 нараства с над 1% въпреки новината за вот на недоверие тази вечер на премиера Тереза Мей в рамките на нейната управляваща Консервативна партия. От една страна инвеститорите предполагат, че Тереза Мей ще оцелее във вътрешнопартийното гласуване, което би могло да означава и евентуална подкрепа за нейното Брекзит споразумение с ЕС в рамките на партията на Торите. От друга страна, ако британският премиер бъде бламиран, избирането на нов лидер на партията и респективно на нов премиер на Великобритания може и да наложи удължаване на действието на член 50 от Лисабонския договор, уреждащ правната рамка за излизане от ЕС, т.е. евентуално отлагане във времето на самия Брекзит ?

Американските фондови индекси също бележат подем на извънборсовата търговия на Уолстрийт, като фючърсите на индекса DJIA нараства с над 150 пункта (повишение с 0,66%), на S&P500 - с 0,73% и на Nasdaq100 - с 0,94%.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45