Европейският парламент одобри с голямо мнозинство търговското споразумение на ЕС с Япония

В сряда Европейският парламент одобри с голямо мнозинството търговското споразумение между ЕС и Япония, което ще доведе в началото на следващата година до формирането на най-голямата в света зона на свободна търговия, съобщава Ройтерс.

С 474 глас за спрямо едва 156 против Европейският парламент гласува в подкрепа на споразумението, което обвързва две водещи икономики, съставляващи около една трета от световния брутен вътрешен продукт, като в същото време европейските депутати дадоха ясен сигнал, че отхвърлят политика на протекционизъм в основната на която е администрацията на президента на САЩ.

Трябва да се има предвид, че ЕС и Япония все още са изправени пред търговско напрежение с Вашингтон и продължават да бъдат обект на митническите тарифи, наложени от президента Доналд Тръмп върху вноса в САЩ на стомана и алуминий, въпреки че и двете страни се споразумяха да започнат отделни търговски разговори със Съединените щати.

"Днешното търговско споразумение ще донесе ясни ползи за нашите компании, фермери, доставчици на услуги и други", посочи в специално изявление комисарят по търговията на ЕС Сесилия Малмстрьом. "Нашето икономическо партньорство с Япония, което ще формира най-голямата търговска зона, договаряна досега, е вече много близо до това да се превърне в реалност", допълни тя.

Япония беше част от Транстихоокеанското партньорство (TPP), одобрено от 12 държави, което обаче Доналд Тръмп отхвърли още през първия ден на своя президентски мандат, което накара Токио да насочи вниманието си към други потенциални партньори като Европейския съюз. ЕС също потърси преговори с други партньори, след като преговорите в рамките на TTIP (Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство) със САЩ бяха блокирани през 2016 година.

Споразумението между ЕС и Япония ще доведе до премахване на европейските митнически тарифи от 10% за вноса на японски автомобили и мита от 3% за повечето японски автомобилни части. В същото време Япония се ангажира да премахне налозите от близо 30% върху вноса на сирене от ЕС и мита от 15% за европейските вина, като ще предостави и отворен достъп до публични търгове в Япония.

Търговското споразумение също така ще отвори пазари на услуги и по-специално на финансовите услуги, както и пазарите за телекомуникации, електронна търговия и транспорт.

Европейската комисия заяви, че днешното гласуване проправи пътя за влизането в сила на търговското споразумение от 1-ви февруари 2019 година. Трябва да се има предвид, че сделката беше одобрена от японския парламент през уикенда (на 8-и декември).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45