"БГ Тренто" на полуфинал на световното по волейбол

Европейският шампион по волейбол при мъжете - италианският "Тренто", в който играят националите Матей Казийски и Цветан Соколов, а треньор е Радостин Стойчев, се класира за 1/2 финалите на световното клубно първенство, което се провежда в Доха, Катар.

Италианците, водени от капитана си Матей Казийски, победиха драматично с 3:2 гейма (24:26, 25:23, 24:26, 25:19, 15:11) първенеца от Шампионската лига "Индезит" от 2008 година - руския "Зенит" Казан. Мачът продължи повече от 2 часа, а двата отбора предложиха доста емоции на зрителите в зала "Еспайър Зоун" в столицата на емирството.

И "Тренто", и "Зенит" търсеха победата през целия мач, защото тя щеше да им гарантира участие в 1/2 финалите. Руснаците успяха да измъкнат драматично първата част с 26:24 точки, но "Тренто" си го върна в следващия гейм - 25:23.

В третия отново руснаците, които участват с "уайлд кард", триумфираха отново с 26:24, но вицешампиона на Италия пак изравни след 25:19.

В решаващия 5-ти гейм волейболистите на "Тренто" показаха по-здрави нерви и взеха тайбрека с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Матей Казийски игра през целия двубой и завърши с 24 точки - 23 от атака и 1 от блокада. Бразилецът Леандро Висото също реализира 24 точки - 21 от атака и 3 от блокада, а кубинецът Османи Хуанторена добави 17 точки. Другият българин в състава на "Тренто" Цветан Соколов не се появи в игра. За отбора на "Зенит" с най-много точки завърши националът на Русия Алексей Черемишин - 22, а 19 добави Максим Пантелеймоненко.

В другата среща от група "А" шампионът на Африка - египетският Замалек победи драматично първенеца на Северна и Централна Америка - пуерториканския "Коросал" с 3:2 (23:25, 25:13, 23:25, 25:14, 21:19), а египетският национал Мохамед Бадави реализира 31 точки в мача.

Утре "Тренто" ще играе срещу "Коросал", а "Зенит" и "Замалек" ще спорят в директен двубой за място в 1/2 финалите.

По публикацията работи: Светослав Костов