Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Младенов и Аню Ангелов са двамата нови министри в правителството на ГЕРБ

Министърът на отбраната Николай Младенов поема поста министър на външните работи, след като премиерът прие днес оставката на Румяна Желева. Военното ведомство ще оглави Аню Ангелов, досегашен зам.-министър на отбраната. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след днешното заседание на Министерски съвет. Правителството номинира Кристалина Георгиева за еврокомисар на мястото на Румяна Желева.

Премиерът Бойко Борисов прие оставката на Румяна Желева. Борисов уточни, че досегашният ни външен министър е оневинен от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и обясни: "Тя няма вина, че не е отписана от Търговския регистър. Подобни проблеми имах и аз, знаете, години наред не искаха да ме отпишат от фирмите, в които участвах, преди да стана главен секретар." 

Министърът на отбраната Николай Младенов поема поста на Желева. Бойко Борисов: Тъй като неговият опит и като европейски депутат и през цялата си кариера в тази област. Мисля, че е безспорен авторитет и дипломат № 1 трябва да бъде и широко известен в евроатлантическата общност, нека да го наречем. На негово място в Министерство на отбраната ще предложа сегашния заместник - ген. Аню Ангелов.


Предложението за персонални промени ще бъде внесено в Народното събрание следващата седмица. Заедно с тях Борисов ще предложи и структурна промяна в кабинета: "Ще дойде г-н Илиян Михов, той е в първите 500 макро икономисти в света. Преподава от Париж до Сингапур в най-престижните учебни заведения. По този начин няма да се отрази на българското правителство не идването на г-жа Кристалина Георгиева като вицепремиер. Ще подсиля тази част, финансово-икономическата, с г-н Илиян Михов."

Заедно с Кристалина Георгиева, Илиян Михов е икономически съветник на премиера. Той преподава в едно от най-престижните бизнес училища в света. Проф. Михов е познат у нас най-вече с идеите си за модифициране на валутния борд. Според него такъв гъвкав механизъм може да помогне да въведем еврото по-бързо, тъй като ще улесни контрола върху инфлацията. Идеята на Михов, изразена и пред „Хоризонт” преди време, среща неодобрение сред българските икономисти. Причината е, че валутният борд е изиграл ролята си да стабилизира България след ужаса на хипер инфлацията.


 

По публикацията работи: БНР
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна