Депутатите от Комисията по околната среда приеха да се забрани отглеждането на генномодифицирани организми за срок от 5 години. Мораториумът ще се запише в отделен акт на Парламента, а не в Закона за генномодифицираните организми. Отстоянията на полетата с генноизменени култури ще са различни спрямо площите с биокултури и тези с традиционни посеви.
Междувременно и днес природозащитници излязоха на протести в различни градове в страната срещу законопроекта за генно-модифицираните организми и поискаха оставката на министрите на земеделието и околната среда Мирослав Найденов и Нона Караджова и на заместник - министъра на екологията Евдокия Манева. Представителите на природозащитни организации, на граждански сдружения и земеделски производители настояха и за забраната на експерименти с отглеждането на такива сортове у нас.
В отговор на протестите министър Караджова заяви отново, че промените в закона за рестриктивни и са хармонизирани с Европейската комисия. Тя отбеляза, че през 2008 г. предишното правителство е разрешило да се извършват полеви опити с генномодифициран памук.
В забранителния списък, който е бил за освобождаване в околната среда, т. е., полеви опити, към 2005 г. се е съдържал и памук. 2008 г. парламентът отменя памука във връзка с експериментални посеви с памук, с предложение на болшинството, с пълната подкрепа, извинявайте че го казвам, на БСП и на ДПС, защото са най-големите привърженици на сегашния упрек, лично към мен го приемам включително, никой нито е обявил, нито е разшумял и аз не знам с какво е по-полезен памукът или по-малко вреден от другите култури – рози и т. н. за околната среда., каза Караджова.