Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се решението на САС по мярката за неотклонение на Алексей Петров

Все още се очаква решението на Софийския апелативен съд по мярката за неотклонение на Алексей Петров и останалите задържани в операция "Октопод".
Петров, който очаква да чуе решението на Софийския апелативен съд дали ще остане за постоянно в ареста, заяви, че с арестуването му на 10 февруари от маскирани лица с автомати е бил унижен не лично той като гражданин, а един български офицер. Близо 4 часа адвокатите на седмината задържани в рамките на операция „Октопод” атакуваха тезата, че клиентите им са действали като въоръжена организирана престъпна група през периода от 1997 г. до 2010 г.

Съдът в Страсбург и неговите десетки решения бяха цитирани през последните часове в Съдебната палата. Изявленията на представители на изпълнителната власт, включително и днешно на министър Цветан Цветанов, за заслужаваното от Алексей Петров наказание, станаха повод за всеобщо притеснение за атмосферата, в която съдът ще трябва да решава безпристрастно, както е по закон.

Защитата оспори годността на всички доказателства в прокурорската папка. От държавното обвинение припомниха, че нещата едва започват. Смущение предизвика прокурорското признание, че организираната престъпна група, създадена през 1997 г., била имала за цел да извършва престъпления и никой не твърдял, че ги е извършвала, въпреки че според прокуратурата е действала до 10 февруари 2010 г.

Адвокат Васил Василев, който защитава Алексей Петров, се усъмни, че, ако групата „Петров” е действала в този период, е нямало как да не бъде разобличена по време на Бойко Борисов като главен секретар. "Поръчка" беше друга неюридическа дума, която се чу многократно в съдебната зала, включително и от обвиняемия Алексей Петров, за когото разбрахме, че е един от най-големите български данъкоплатци, че е внедрен в службите, заради овладяването на таксиметровия протест през 2001 г. и че докато е бил под прикритие в „Кремиковци”, е повишил себестойността на комбината от 1 долар на милиони.

Като причини за ареста си, бившата барета посочи и тоталитарните методи на новото ръководство на ДАНС, спрямо инакомислещите.

Един от проблемите е този, че аз отидох в Народното събрание, в Комисията за контрол на ДАНС и разясних много обстойно, включително и илюстрирах, специалните служби преди екипа на Петко Сертов, какъв модел на работа за отстраняване на неудобните. В това изслушване аз съм казал всичко. Посочил съм конкретни хора, включително някои съм ги квалифицирал като опасни за националната сигурност. Това е един от проблемите ми аз в момента да съм с белезници., заяви Петров.

Не е ясно дали Алексей Петров дължи 1,5 млн. лв. данъци, както обяви вътрешният министър преди дни. Дали бившият служител на ДАНС има дългове ще стане ясно едва, след като приключат ревизиите на НАП, съобщи данъчен №1 Красимир Стефанов в интервю за „Хоризонт”.

Същевременно днес лидерът на БСП Сергей Станишев отрече, че Алексей Петров е финансирал партията.
По публикацията работи: БНР
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени