Обмислят се структурни промени в Министерския съвет, за да се подобри усвояването на еврофондовете, обяви по време на парламентарния контрол премиерът Бойко Борисов. Кметът на Габрово Томислав Дончев ще бъде предложен за министър, отговарящ за еврофондовете, посочи Борисов по-късно в кулоарите на парламента. Премиерът допълни, че не е говорил още с Дончев, но по мнението му, кметът на Габрово е показал уменията си в усвояването на средства от ЕС.
Новият министър ще бъде назначен, едва след като представители на Европейската комисия, които идват на посещение следващата седмица, кажат дали новото назначение няма да забави усвояването на парите от еврофондовете.
Не съм говорил, ако Европейската комисия каже "да", мисля че това е един изключително подготвен човек, усвоил е всички проекти, които има там. Това му е професията. Той е уважаван от колегите министри човек. В това правителство това дали си вицепремиер или министър, не е както в едно коалиционно правителство да имаш и командни функции върху тях. Слагам този човек само, за да може много по-оперативно, ежедневно сутринта като си чукне компютърчето да знае – кой проект на какво ниво е, как се усвоява от най-малкото село до най-големия град, каза Борисов. Той отговори така на въпроса дали новият министър ще има достъчно правомощия:
Всички пълномощия са в мен. На мен ми трябва в Министерски съвет до моя кабинет да имам подобен министър, който сутринта като дойде и ми каже какви са проектите и къде има проблеми, да мога в деня да ги реша.
Кметът на Габрово отказа коментар с мотива, че е твърде рано. На въпроса на БНР дали е изненадан, той отвърна шеговито: „Човек разбира, че е остарял, когато спре да се изненадва”. Въпреки назначаването на специален министър, Юлиана Николова, която сега изпълнява длъжността секретар на Съвета за управление на средствата от ЕС, ще запази поста си.
Българската банка за развитие има гаранционен фонд, който да помага на малките и средни предприятия, увери още Борисов пред депутатите.
"За успешната реализация на големите инфраструктурни проекти се работи активно. Големите проекти, в които се очакват авансови плащания са тези за управлението на отпадъците в град София и за изграждането на автомагистрала "Тракия". Подписани са и договори за: интегриран проект за водния цикъл на град Враца, по който 98 милиона лева са от кохазионния фонд на Европейския съюз, а 24 милиона лева се осигуряват от държавния бюджет. За интегриран проект за водния цикъл на град Габрово на обща стойност 123 и половина милиона лева. До месец юни 2010 година се очаква в управляващия орган на оперативна програма "Транспорт" да бъдат подадени три формуляра за кандидатстване за големи проекти. До изграждане на автомагистрала "Тракия", рехабилитация на ж.п. линията Пловдив-Бургас, както и модернизация на железопътната линия София-Пловдив - участъците София-Елин Пелин и Септември-Пловдив," обясни премиерът в отговор на парламентарен въпрос.
Министър-председателят даде и отговор и за цялостната кадрова политика, свързана с налагането на лустрационни ограничения. Борисов отговори също на въпроса на Тодор Великов от РЗС дали е бил член на БКП и Държавна сигурност:
"БСП не искаха да ме приемат. Защото, ако ме бяха оставили главен секретар, сигурно още щях да марширувам по плаца. Така че, не ме искаха. И ако съм бил член, те ще го кажат първи и ще си ме искат обратно, предполагам. А що се касае до Държавна сигурност, моето потекло е такова, че и да исках, нямаше да ме вземат. Хубаво е Българския парламент да бъде използван за това, което хората са ни пратили тук. В противен случай, ако продължавате в този стил, да се възползвате от правото да ми задавате такива въпроси, в следващите... - аз винаги ще уважа Парламента и ще дойда. Ще стоя, ще мълча 3 минути, ще ви оставя да си изговорите каквото искате."