Заради липса на преподаватели ще се наложи да бъдат закрити някои специалности във висши училища. Това каза министърът на образованието Сергей Игнатов, и добави, че най-засегнати вероятно ще бъдат правото, икономиката и публичната администрация.
Основните преподаватели по тези специалности са кадри на Софийския университет и на УНСС и според новия закон те вече нямат право да преподават в други училища. Без собствени кадри по-малките университети могат да изпаднат в криза, смята министърът.
И като изпаднат в криза, трябва да вземат решение – след като нямат преподаватели, ще го закрият, или ще направят такива смесени програми на базата на кредитната система, т.е. предстои наистина такава криза в следващите три-четири години.
Напълно е възможно, които на териториален и предметен принцип са сходни, да пристъпят към такъв договор за окрупняване. Водят се такива преговори и това е много хубаво.
Другото, което е предвидено в проектозакона за висшето образование – там се предлага една мярка колежите да влязат в договорни отношения с университетите и на базата на този договор те стават част от тяхната структура, без да губят своята самостоятелност. Така ще имат общи научни съвети, общ преподавателски състав, което означава, че дори на по-ниските нива, на първи и втори курс в образование на бакалавърската степен, е възможно да имат и общи курсове.
По публикацията работи: Александра Михайлова - БНР
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!