Членовете на Съвета за електронни медии да са петима, вместо както досега - девет, приеха на първо четене депутатите.
Според законопроекта за промени в Закона за радиото и телевизията, приети от парламента, трима от членовете на регулатора ще бъдат избирани от Народното събрание. Сега квотата на парламента е от петима души. Вместо четирима, вече двама членове на съвета ще се назначават от президента. От две на
три години се променя ротационният период за президентската квота. Както и досега две години ще бъде този период за парламентарната квота.
Вносителят на законопроекта Силвия Хубенова от ГЕРБ обясни, че с промените ще се повиши ефективността на регулатора, което се налага заради изисквания на Европейската комисия и обществените очаквания. Тя цитира одит на Сметната палата от 2007 г. до началото на 2009 г., според който в настоящия си формат СЕМ не изпълнява основните си функции.
От левицата и ДПС съзряха в промените опит да се наложи политически контрол върху независимия медиен регулатор и противоречат на конституцията.
Промените в СЕМ са противоконституционни, защото те водят до ограничаване на свободата на медиите, посочи Антон Кутев /Коалиция за България/. Заради граничението за два последователни мандата на член от съвета вече е ясно кои ще са петимата членове след влизането в сила на промените, отбеляза
Стефан Данаилов.
Промените представляват груб и преднамерен опит да се осигури "удобен" състав на СЕМ, които да изберат "правилните директори" на БНР и на БНТ, което предстои, казаха от ДПС.
От Синята коалиция и "Атака" подкрепиха промените. Принципно сме съгласни да се намали броят на членовете на СЕМ, заяви Михаил Михайлов от Синята коалиция.