от 07.00 часа

Димитър Иванков стана шампион на Турция

Бившият вратар на националния ни отбор по футбол Димитър Иванков стана шампион на Турция с екипа на Бурсаспор, след драматична развръзка на мачовете в последния 34-и кръг на местната Суперлига. Отборът на Иванков, триумфира за първи път в историята си след победа с 2:1 над Бешикташ. В същото време Фенербахче, който до вчера водеше в класирането, не успя да победи носителя на купата на страната Трабзонспор и на собствен терен завърши 1:1.

Бурсаспор финишира на върха със 75 точки, изпреварвайки Фенербахче със 74. Тимът на Иванков влиза директно в групите на Шампионската лига, а Фенербахче ще играе квалификации. Бурсаспор стана едва петият отбор, който печели титлата на страната в нейната история. Преди това Фенербахче и Галатасарай са печелили първенството по 17 пъти, а Бешикташ- 13. Трабзонспор има 6 титли в своята витрина. Отделно от това, вторият награден фонд от 2 милиона долара, който си поделят само отборите-шампиони, от новото първенство ще се дели на пет, а не на четири части. Димитър Иванков пък стана първият българин, който триумфира като шампион на Турция. Бурсаспор поведе с 2:0 още преди почивката, като в 32-ата минута аржентинецът Пабло Мартин Батала наказа грешка на защитника на Бешикташ и капитан на тима Ибрахим Тораман. В 44-ата минута същият този Тораман се оказа важния човек, след като си вкара автогол и Бурса поведе с 2:0. Две минути преди края на срещата Угюр Инджеман върна едно попадение за орлите от Истанбул, което обаче нямаше отношение към крайния резултат и шампионската титла на домакините. Българският вратар Иванков игра 90 минути и беше оценен с три звезди.

По същото време Фенербахче не успя да спечели срещу Трабзонспор и остана на 2-а позиция в класирането след 1:1. Даниел Гуиса вкара за Фенербахче в 13-ата минута след пас на ветерана Емре Бельозоглу. Трабзонспор, който спечели купата на Турция след късен обрат срещу Фенербахче, за втори път сложи прът в колелата на най-популярния тим в южната ни съседка. В 23-ата минута Бурак Йълмаз изравни, а във времето до края на мача играчите на германския треньор Кристоф Даум така и не стигнаха до решаващ гол.

Нападателят на Кайзериспор Ариза Макукула, който играе в тима под наем от Болтън Уондърърс, стана голмайстор на първенството с 20 попадения.

18 Aнкараспор 34 0 0 34 0 102 0

Aнкараспор е изваден от групата след 10-ия кръг заради доказани нерегламентирани връзки с Анкарагюджу. Всички постигнати резултати на отбора се анулират, а всеки съперник прибавя за двубоите с този отбор служебни победи с по 3:0 и по 3 точки към актива си.

Бурсаспор е шампион и ще участва директно в групите на Шампионската лига. Фенербахче ще участва в квалификационните кръгове за място в Шампионската лига. Отборите на Галатасарай и Бешикташ, както и носителят на купата на страната Трабзонспор ще участват в турнира Лига Европа.

Диарбекирспор, Денизлиспор и Анкараспор изпадат във Втора лига. Карабюкспор и Буджаспор (Измир) са новите членове на турската Суперлига. Отборите на Аданаспор, Алтай (Измир), Кършияка (Измир) и Коняспор ще играят всеки срещу всеки от 17-и до 23-и май на Олимпийския стадион, за да определят последния участник в елита догодина.