Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалдемократите постигнаха изборна победа в Португалия

Педро Коелю
Снимка: ЕПА / БГНЕС

Опозиционната Социалдемократическа партия спечели предсрочните парламентарни избори в Португалия. Досегашният премиер Жозе Сократиш пое отговорност за поражението и подаде оставка от лидерския пост на Социалистическата партия.

Португалия няма да бъде бреме за кредиторите си. Това каза лидерът на португалските социалдемократи Педро Коелю в първото си изявление след вестта, че е спечелил предсрочните парламентарни избори в страната. Социалдемократическата партия печели 39 на сто и ще може да формира правителство заедно с консерваторите.

Социалистите, управлявали от 2005 г. насам, останаха втори с 28 процента от вота.

Затъналата в дългове и бюджетен дефицит Португалия получи обещание от Евросъюза и Международния валутен фонд за помощ от 78 млрд. евро. В замяна на това основните политически сили в страната се съгласиха да приложат рестриктивна бюджетна политика.

По публикацията работи: Световните агенции / Добрин Йотов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна