Хакерската група LulzSec, която нашумя с нападенията си над няколко сайта през последните два месеца, обяви разформироването си, без да посочи причина за своето решение. Мистериозните специалисти оповестиха вестта в социалната мрежа Twitter. На друг сайт, предназначен за споделяне на файлове, те обявиха, че "планираният 50-дневен круиз свърши".
Групата стана известна след успешните си атаки срещу компании като Sony и Nintendo, както и срещу радио- и телевизионните оператори Fox и PBS. ЦРУ и Сенатът на САЩ също бяха нападнати.
За прощален подарък хакерите разпространиха документи, сред които и поверителни материали от аризонската полиция и телекомуникационния гигант AT & T.
"Нашият шестчленен екипаж Ви пожелава щастлива 2011", гласи последното изявление на групата. "Планираният ни 50-дневен круиз изтече и сега трябва да плаваме в далечината, оставяйки след себе си, надяваме се: вдъхновение, страх, отричане, щастие, одобрение, неодобрение, присмех, срам, замисленост, завист, омраза, дори любов. Ако не друго надяваме се да сме имали микроскопично въздействие върху някого, някъде".
По-рано групата сподели с екипа от вечерните новини на Би Би Си, че се цели във "високопоставените", които пишат правилата, и иска да "им нанесе няколко драскотини".
В онлайн чат хакерът, известен като Whirlpool (водовъртеж), описващ себе си като "капитан на кораба Lulz", заяви, че членовете на групата са започнали да хакват "за смях" ("lulz" е кибер-жаргон за "смях"), но делото им се е развило в "политически мотивирано етично хакерство". Whirpool обяви, че не е против законите, създадени от хора, на които е гласувано доверие за това. Той, обаче, отрече идеята да се заплащат такси за авторски права за четенето на електронни книги.
Член на LulzSec заяви в петък, че групата има над пет гигабайта с "правителствени данни и такива за прилагането на закона" от цял свят, които планира да оповести в следващите три седмици.
Разпадането на LulzSec може да се тълкува като знак, че нейните членове са изнервени от полицейските разследвания и от ареста на британски гражданин заподозрян във връзки с групата.
19-годишният Райън Клиъри от Уикфорд беше арестуван от Скотланд Ярд и ФБР. Той беше обвинен, че е член на групата, както и в хакванането на интернет страницата на британска Агенция за тежка организирана престъпност.
Специалистите все още не са категорични колко добри са хакерите. Според експерти по кибер сигурност, възможно е голяма част от успехите на Lulz да се дължат на грешки в системата за сигурност на сайтовете, а не на изключителните компютърни умения на членовете на групата.