от 07.00 часа

Уругвай спечели за 15-и път в своята история турнира "Копа Америка"

Футболистите на Уругвай спечелиха за 15-и път в своята история турнира "Копа Америка". Във финалната среща на шампионата в Аржентина, съставът на Уругвай победи категорично тима на Парагвай с 3:0 и не остави съмнения, че е по-добрия отбор. Два гола за победителите вкара Диего Форлан, а преди това Луис Суарес бе дал аванс на уругвайците, който в последствие бе избран и за играч на мача.

Един трофей по-малко има Аржентна, който отпадна още на четвъртфиналите, именно от "урусите". Финалистът Парагвай пък има две Купи на континента, но на този турнир ще бъде запомнен с куриозното си достигане до финала без нито една спечелена победа. Нападателят на Ливърпул вкара първия гол в 12-ата минута, след като с левия крак изстреля удар по земята. Топката се отби в страничната греда и влезе в мрежата, след като вратарят Хусто Вияр беше вече плонжирал.

Форлан, който пък стана играч номер 1 на Световното първенство през миналата година в Южна Африка, направи 2:0 три минути преди края на първото полувреме. Той направи двойно подаване с халфа Егидио Аревало Риос и с тупалка с левия крак прониза за втори път парагвайския вратар и капитан Вияр. Форлан оформи крайното 3:0 минута преди изтичането на редовното време, след като получи топката с пас с глава, излезе сам срещу вратаря и още преди на стъпи в наказателното поле технично я търколи в мрежата.

По този начин, с днешните две попадения, Форлан изравни рекорда на Ескор Скароне по най-много отбелязани голове за националния отбор - по 31. Скароне е играл в периода 1917-1930 и е вкарал 31-те си попадения в 52 мача, докато Форлан има същото постижение в 82 мача от 2002-а година насам.

Уругвайците излязоха пределно мотивирани в мача и натикаха съперника в наказателното му поле. Те изпълниха четири корнера в първите осем минути и до 15-ата вече три пъти бяха обстрелвали опасно вратата на Вияр. Малко преди първото попадение пък стражът на гуараните спаси нов гол, този път след удар на Диего Лугано с глава. В 17-ата минута Парагвай създаде първата си добра атака. Халфът Енрике Вера проби по крилото и подаде към Нелсон Валдес, чийто удар обаче излезе в аут. Малко по-късно пък пред Форлан се откри първата възможност в мача, спасена от вратаря, а след него ново положение изтърва и Суарес. Нелсон Валдес пък пропусна най-добрата възможност за Парагвай. Малко след началото на второто полувреме след копване на полузащитника Нестор Ортигоса той стреля от воле. Десет минути по-късно десният бек на Парагвай Иван Пирис удари горната греда, а при отскочилата топката вратарят Фернандо Муслера спаси мрежата. Пет минути преди третото попадение Вияр отново показа класа и спаси сигурен гол на Себастиан Егурен, който получи успореден пас от Единсон Кавани.