Преди разсъмване милиони турци седнаха на трапезите за първата традиционна мюсюлманска закуска,сахур, с което започна свещеният месец на мюсюлманските пости,наречен оруч или рамазан. Той не е просто отказване от храна и удоволствия, а има смисъла на споделяне, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите.
По време на оруча, който започва на разсъмване и продължава до залеза на слънцето, спазващите го не поемат вода и храна и се въздържат от секс. Едва след залез, ходжата приканва мюсюлманите да прекратят оруча и се сяда на трапезата,наречена ифтар,която е отрупана с традиционни вкусотии,между които е и рамазанската пита. След ифтара се посещава джамията за традиционната молитва, наречена теравих, която посещават и мъже,и жени.
По инициатива на общините на различни места в Истанбул са построени големи палатки с климатици, където след залез се предлагат безплатни угощения, организират се концерти, представления, прожекции на филми на открито. Хората си ходят на гости, защото празникът е и време за веселие и настроение. Автобусите на градския транспорт, трамваите и метрото, а също и супермаркетите работят и след полунощ.
Телевизионните канали излъчват програми през цялата нощ. Оручът ще завърши на 29 август,след което ще започне мюсюлманският Рамазан или Шекер Байрам,на който се поднасят сладки вкусотии.