Обновена 16:33 ч.
Министърът на външните работи Николай Младенов разговаря в Анкара със своя турски колега Ахмед Давутоглу.
Турция и България ще работят заедно за запазването на мира и благоденствието в района на Югоизточна Европа – такава е общата воля, за която се договориха да работят заедно двамата външни министри, стана ясно от съвместната пресконференция на двамата министри в Анкара. Това послание извеждат днес повечето централните медии в южната ни съседка и подчертават, че „Ахмет Давутоглу и Николай Младенов са разговаряли като двама добри съседи”, цитирайки думите на домакина.
Основната цел на работната среща бе подготовката на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище - съвместно заседание на правителствата на България и Турция. Давуотоглу съобщи, че първата среща ще се състои в средата на ноември, без да уточни в коя от двете страни ще бъде проведена.
Николай Младенов и турският му колега са разисквали и новата визия на двустранните отношения за засилващата се роля на Турция и България в предстоящия дневен ред на Балканите и Черноморския район в интерес и на ЕС. Близкоизточните въпроси и „Арабската пролет” също са сред покриващите се приоритети.
Българският външен министър отново изрази подкрепата на България за членството на Турция в ЕС, а Ахмет Давутоглу изрази надежда, че страната ни ще съдейства за облечаването на визовия режим за турските граждани след приемането ни в Шенген. Според него „България е основният коридор на турско-европейските отношения за Анкара”.
Младенов определи Турция като „добър съсед и партньор в региона” и изрази задоволство от решението на турското правителство да върне отчуждените имоти обратно на религиозните малцинства, сред които е и българската общност, и призова това да стане възможно най-скоро.
По-късно днес на българския външен министър предстои среща и с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Пред "Хоризонт" министър Младенов коментира и решението радара от бъдещата противоракетна отбрана на НАТО да бъде разположен в Турция, а не в България. Според Младенов, това решение е техническо, а не политическо:
В крайна сметка ние сме съюзници в НАТО и това, което е важно за България не е всеки да има парче от тортата, ако мога така да се изразя. Така да бъде направена системата, че реално да отговаря на нашите изисквания, на нашите нужди; да осигурява еднакво ниво на защита на всички граждани, на всички страни-членки на НАТО.