Премиерът на Гърция Георгиос Папандреу е в Германия за важна среща с канцлера Ангела Меркел. Атина очаква от Берлин подкрепа за отпускането на новия транш, съгласно постигнатото през юли споразумение в еврозоната. Два сценария се очакват в Атина по повод срещата. Берлин да гарантира втората мащабна финансова помощ за Гърция или Атина да бъде оставена да фалира, за да се спаси еврозоната. Вероятно още довечера ще стане ясно дали Гърция трябва да обяви частичен фалит, за да бъде зачеркнат 50 процента от държавния дълг.
Двамата лидери ще обсъдят до каква степен Гърция постига напредък в усилията да съкрати бюджетния си дефицит и да си осигури следващият транш помощи от Европейския спасителен фонд. За страната вече са дадени над 65 млрд. евро помощи вече са отишли за Гърция, само Германия е предоставила 13 млрд.
В четвъртък Бундестага ще гласува за разширяване на правомощията на европейския финансов стабилизационен механизъм, чрез който се очаква да бъде оказана помощ на Гърция, въпреки че някои депутати са против.
Папандреу отново изрази убеждение, че строгите мерки за икономии, които правителството въвежда въпреки лавината от стачки, са достатъчна гаранция за финансова. Същевременно доверието в ПАСОК се „срути” и по последни проучвания опозиционната "Нова Демокрация" води с 6,8 пункта в доверието на гражданите. Антикризисната програма на Атина серещтна яростна съпротива от синдикати и опозиция. Парламентът ще гласува нов данък върху недвижимото имущество. В страната има риск от разцепление на парламентарната група на социалистите заради стачките, което ще доведе до извънредни парламентарни избори.
Несигурност създаде изявление на германския финансов министър за наложително преразглеждане на договора за помощ към Гърция. Все повече в страната се коментира, че Германия обмисля приложение на мярката за 50% намаление на гръцкия външен дълг. При този вариант банките няма да пострадат, както и депозитите на гражданите в тях, уточняват експерти.