Парламентът прие на първо четене законопроекта за съхранение на въглероден диоксид в земните недра въпреки отказа на Комисията по околната среда и водите. Технологията е въглеродният диоксид да се улавя от въздуха, да се втечнява и да се инжектира дълбоко под земята за дългосрочно съхранение. Така според вносителите ще се намалят емисиите парникови газове.
Проучването и съхранението на въглероден диоксид ще се извършва изцяло с частни инвестиции, а ако няма инвеститори законът ще остане само на хартия, коментира заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Да се разгледат различни технологии, дали тези технологии са икономически изгодни и ефективни, дали те са безопасни за околната среда и ако отговорите на тези въпроси са "да", едва тогава да се пристъпи към съхраняване на този въглероден диоксид. Другата опция е да закупуваме квоти за въглероден диоксид. Тези квоти са изключително скъпи към момента. Този законопроект ще даде алтернатива на това закупуване на квоти за въглероден диоксид, предложи Добрев.
Според бившия министър на икономиката Петър Димитров тази технология ще оскъпи електроенергията от въглищните централи.
Цената е много висока. Това ще е електроенергия, която ще бъде непродаваема навън. Тя ще бъде само за вътрешния пазар. Екологичният аргумент е - това си е екологична бомба с неограничен срок на действие. Да заровим отрова под земята в един по принцип земетръсен регион и хората в целия регион да спят с кошмара, че един ден заради разломите, заради земетресение този газ е изтекъл изпод земята и може да унищожи живота в определени райони, каза Димитров.
Информация на Лили Царева, Даниел Инков и Румяна Василева.