Руският президент Дмитрий Медведев заяви днес, че новоизбраният руски парламент трябва да бъде оставен да започне работа в срок, независимо от протестите срещу изборните измами по време на парламентарните избори миналата неделя, предаде Ройтерс. "Най-важното нещо днес е да се успокоят страстите и да се даде възможност на новия парламент да работи нормално", каза Медведев пред репортери в Прага след срещата си с чешкия президент Вацлав Клаус.
"Има хора, които са разочаровани. Има хора, които според мен, са неориентирани. Не виждам нищо свръхестествено в митингите, които се провеждат, защото митингите са проява на демокрацията. Но всички митинги трябва да се провеждат на строго определените места и в пълно съответствие с руското законодателство. Смятам, че хората трябва да имат възможност да изразят своето мнение", думи на Дмитрий Медведев.
"Ако хората искат да кажат мнението си за изборите, това е добре", каза Медведев. Първото публично изявление на руския президент относно започналите в понеделник протести в Русия, бе с много по-мек тон, отколкото думите на премиера Владимир Путин, който по-рано днес обвини САЩ, че окуражават демонстрациите срещу изборните измами, посочва Ройтерс.
В Прага Медведев каза още, че ако има нарушения в хода на изборите, те трябва да бъдат разследвани внимателно, като органът, който може да извърши това, е единствено Централната избирателна комисия, допълва ИТАР-ТАСС.